Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Opuszczony Katyń

Treść

W tym roku nie będzie państwowych uroczystości w Katyniu

Ceremonii państwowych w Katyniu nie organizuje Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Nic nie wiedzą o obchodach albo odsyłają gdzie indziej inne urzędy administracji państwowej. Milczy kancelaria premiera. - My nie organizujemy uroczystości w kwietniu - informuje "Nasz Dziennik" Maciej Dancewicz, naczelnik Wydziału Zagranicznego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. - Skupiamy cały wysiłek organizacyjny na pracach przy otwarciu cmentarza w Bykowni, który ma być otwarty, jak przewiduje optymistyczny wariant, we wrześniu - dodaje.
- W tym roku nie ma przewidzianej pielgrzymki w kwietniu do Katynia dla rodzin katyńskich. Najważniejsza jest w tej chwili budowa cmentarza katyńskiego w Bykowni, na który czekamy 12 lat od otwarcia ostatniego cmentarza, a łącznie ponad 70 lat - mówi nam Izabella Sariusz-Skąpska, prezes Federacji Rodzin Katyńskich. - Centralną uroczystością będzie otwarcie cmentarza w Bykowni, co nie oznacza jakiegoś przełożenia akcentów, ponieważ te wszystkie miejsca dotyczą zbrodni katyńskiej, która miała miejsce w Katyniu, Charkowie, Miednoje, właśnie w Bykowni, a kiedyś dowiemy się, gdzie na terenie Białorusi - zaznacza Skąpska.
- Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia będzie czczony przez rodziny katyńskie w całym kraju różnymi uroczystościami, mamy wspólną pielgrzymkę do Częstochowy, to wszystko idzie tym samym rytmem co zawsze - podkreśla prezes Federacji.
Czy wobec tego w Katyniu 13 kwietnia ktoś zorganizuje choćby niewielkie uroczystości? - Nie wiem, czy ktoś to robi, na pewno nie my, prawdopodobnie będzie to MSZ i ambasada w Moskwie - spekuluje Dancewicz.
Ale w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odesłano nas do kancelarii premiera, a następnym razem do ministerstwa kultury. Również inni przedstawicie Rady odsyłali do ministerstwa kultury. - Szczegółowe informacje otrzyma pan w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - odpowiedział zespół prasowy resortu kultury.
Żadnymi informacjami nie dysponują też ani Ministerstwo Obrony Narodowej, ani Kancelaria Prezydenta, które w jakiś sposób uczestniczyły w obchodach w poprzednich latach. - Nic nam o tym nie wiadomo, proszę pytać w innym resorcie - słyszymy w odpowiedzi na pytania o program tegorocznych uroczystości katyńskich. Pytana o tę sprawę kancelaria premiera milczy od ponad tygodnia.
Pozostaje jeszcze ambasada polska w Moskwie. Ale dyplomaci rozkładają ręce. - My podejmujemy działania na wniosek urzędów centralnych, jeżeli ktoś się do nas zwraca, to organizujemy wizyty czy uroczystości - mówi nam pragnący zachować anonimowość urzędnik ambasady. - Na chwilę obecną żadne takie zapotrzebowanie nie wpłynęło, nie posiadamy także żadnej wiedzy w tym aspekcie - dodaje. - Ale czekamy, jak wpłynie zlecenie z Warszawy, to będziemy organizować - zaznacza. Urzędnik podkreśla, że co roku służby konsularne jeżdżą do Katynia i składają tam wieńce w rocznicę zbrodni.
Brakuje także informacji na temat organizacji obchodów drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej. - Żadne informacje na ten temat do mnie nie dotarły - mówi Zuzanna Kurtyka, prezes Stowarzyszenia Katyń 2010. - Wcale by mnie nie zdziwiło, gdyby żadnych nie było - dodaje wdowa po prezesie IPN.

Zenon Baranowski

Nasz Dziennik Poniedziałek, 12 marca 2012, Nr 60 (4295)

Autor: au