Opublikowane zostaną ustawy o SN i KRS
Treść
Najpóźniej do jutra w Dzienniku Ustaw opublikowane zostaną ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.
Przygotowane przez Kancelarię Prezydenta regulacje zakładają m.in. zmianę procedury wyboru członków KRS oraz wprowadzają możliwość składania skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów.
Nowelizacja ustawy o KRS wchodzi w życie pod 14 dniach od ogłoszenia, co oznacza, że jeszcze w styczniu rozpocznie się procedura dotycząca wyboru nowej rady przez Sejm.
Reforma wymiaru sprawiedliwości to jedno z najważniejszych przedsięwzięć rządu Zjednoczonej Prawicy – mówił poseł Bartłomiej Wróblewski, z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
– Projekt ten realizowany jest w związku z tym, że takie jest oczekiwanie polskiego społeczeństwa. Zmiany dotyczące funkcjonowania KRS i SN są ważnym elementem reformy wymiaru sprawiedliwości. One prowadzą do tego, aby była silniejsza legitymacja demokratyczna procesu wybierania i awansowania sędziów. One prowadzą także do tworzenia mechanizmów bardziej sprawiedliwego egzekwowania odpowiedzialności wobec sędziów oraz innych przedstawicieli zawodów prawniczych – zaznaczył Bartłomiej Wróblewski.
Szeroko zakrojona reforma wymiaru sprawiedliwości wprowadzana przez rząd Zjednoczonej Prawicy zakłada również zmiany w prawie o ustroju sądów powszechnych.
Efektem tych zmian jest m.in. uruchomiony dziś w sądach pierwszej instancji i jednoosobowych składach w całym kraju system losowego przydzielania spraw sędziom.
Specjalna aplikacja będzie raz na dobę losowała przydziały dla osób orzekających, co ma służyć ich większej bezstronności.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 2 stycznia 2018
Autor: mj