Opozycja bierze się za kryzys
Treść
W Sejmie odbędzie się jutro zapowiadana przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego konferencja na temat sposobów pokonywania kryzysu.
Przemówienie programowe "Kryzys można pokonać" wygłosi Jarosław Kaczyński, z kolei tytuł prelekcji wiceprezes PiS Beaty Szydło to "Cztery lata nicnierobienia - kto za to zapłaci?". Przewidziane są też wystąpienia eksperckie, w tym wykłady prof. Witolda Modzelewskiego ("Dochody budżetu państwa - diagnoza i prognozy"), prof. Leokadii Oręziak ("OFE - zagrożenie dla finansów publicznych i emerytur"), prof. Grażyny Ancyparowicz ("Czy Polska była i pozostanie "zieloną wyspą" na mapie Europy?").
- Postaram się pokazać przyczyny lawinowego wzrostu długu publicznego. Rząd kamufluje ten przerażający stan rzeczy. System dochodów budżetowych jest słabnący, ma się coraz gorzej, postaram się wskazać również sposoby jego odbudowania oraz to, że przyczyny makroekonomiczne wcale nie są tu najważniejsze, jak nam się to wmawia - deklaruje prof. Modzelewski. Jak zapowiadają organizatorzy, celem konferencji jest odniesienie się do głównych wątków exposé premiera Donalda Tuska. - Zależy nam także na przedstawieniu alternatywnej strategii gospodarczej na najbliższe lata. To, co zostało przedstawione w exposé premiera Tuska, nas nie satysfakcjonuje - mówi poseł Paweł Szałamacha, były wiceminister Skarbu Państwa, moderator konferencji. - Usłyszeliśmy w piątek zapowiedzi obecnego rządu. Naszym celem jest pokazanie, że można inaczej. Nie jesteśmy skazani na to, co proponuje premier Tusk, czyli na działania typu podniesienie składki rentowej, która zwiększy bezrobocie zwłaszcza wśród absolwentów szkół. Nie jesteśmy też skazani na okładanie daninami wsi, głównie małych i średnich gospodarstw, których sytuacja już i tak jest bardzo ciężka - mówi Szałamacha.
- Nie chcemy, aby Prawo i Sprawiedliwość utożsamiano wyłącznie z partią skupioną na sprawach obyczajowości. Nasza partia ma też pomysły alternatywne dla podnoszenia podatków i utrudniania ludziom życia. Pokażemy, że mamy konkretne pomysły dla Polaków - dodaje poseł Przemysław Wipler.
Do czynnej walki z kryzysem ekonomicznym oraz rozwijania "idei i praktyki solidarnego państwa" prezes PiS wzywa w liście skierowanym do działaczy swojej partii. W tym samym liście zapowiada przygotowanie konferencji na temat kryzysu. "Naszym obowiązkiem jest czynić wszystko, by Polska skutecznie przeciwstawiła się kryzysowi ekonomicznemu, przynajmniej w tym sensie, by możliwie w najmniejszym stopniu dotknął on nasz kraj" - pisze prezes Jarosław Kaczyński. Wśród zadań do podjęcia na pierwszym miejscu wymienia odrzucenie dążenia do wejścia Polski do strefy euro, co miałoby tragiczne skutki zarówno dla naszej gospodarki, życia społecznego, jak i suwerenności naszego kraju. "Wymaga to jednak odważnej realizacji przemyślanych planów nastawionych na interes wspólny, a nie na interesy partykularne. Prawo i Sprawiedliwość ma już takie plany, będzie przygotowywało dalsze, będzie je propagowało, będzie czyniło wszystko, by jak najszybciej mogły być one wcielone w życie" - zapowiada Kaczyński.
Anna Ambroziak
Nasz Dziennik Środa, 23 listopada 2011, Nr 272 (4203)
Autor: au