Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Odszkodowania za sowieckie wywózki

Treść

Zamieszkali poza krajem obywatele polscy, którzy pracowali przymusowo na rzecz III Rzeszy i ZSRS, będą mogli starać się o odszkodowanie z tego tytułu - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu inwalidów i świadczeniach dla osób deportowanych. Dotychczas odmawiano im tego świadczenia z powodu braku miejsca stałego zamieszkania na terytorium Polski.

Osoby, które były deportowane do pracy przymusowej i osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRS, mogły od dziesięciu lat starać się o świadczenie pieniężne z tego tytułu. Jednak zgodnie z przepisami przysługiwało ono tylko obywatelom polskim mającym miejsce pobytu lub stałego zamieszkania na terenie kraju. Dlatego ZUS odrzucał wnioski składane przez Polaków mieszkających za granicą. Praktykę taką zakwestionował w 2008 r. Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich. Przygotowana przez rząd nowelizacja ma dostosować polskie przepisy do tego orzeczenia.
Na mocy ustawy, która ma być dzisiaj głosowana w Sejmie, świadczenia będą mogły otrzymywać również osoby represjonowane niemieszkające na stałe w Polsce, ale posiadające polskie obywatelstwo. Według szacunków dotyczy to około 2 tys. osób. W tej grupie sytuują się także inwalidzi wojenni. Aby otrzymać to świadczenie, w ciągu sześciu miesięcy od wejścia w życie ustawy - co jest przewidziane na 1 stycznia 2010 r. - należy w organie emerytalno-rentowym złożyć wniosek o wznowienie postępowania w sprawie jego przyznania, które zostało wcześniej zamknięte.
Zaległe świadczenia będą naliczane od momentu złożenia pierwotnego, nieuwzględnionego wcześniej wniosku - nie wcześniej jednak niż od 1 maja 2004 roku.
Dotychczas Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wydał około 320 tys. decyzji o przyznaniu świadczenia osobom represjonowanym lub deportowanym. Wypłacane co miesiąc świadczenie wynosi maksymalnie 173 zł w przypadku osoby przebywającej co najmniej 20 miesięcy lub dłużej w obozie pracy lub deportowanej. Natomiast inwalidzi wojenni, w liczbie 90 tys. wraz z wdowami, otrzymują rentę w wysokości 1850 złotych.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2009-10-23

Autor: wa