Odszkodowania za bezprawne decyzje sądów administracyjnych
Treść
Obywatele bÄ™dÄ… mogli siÄ™ domagać uznania decyzji sÄ…dów administracyjnych za bezprawne. Takie orzeczenie jest warunkiem ubiegania siÄ™ o odszkodowania od Skarbu PaÅ„stwa lub samorzÄ…du - przewiduje prezydenci projekt ustawy o zmianach w sÄ…downictwie administracyjnym. Projekt zmierza do wypeÅ‚nienia luki prawnej i nawiÄ…zuje do postÄ™powania w sprawach cywilnych, gdzie możliwość takiej skargi zostaÅ‚a wprowadzona już cztery lata temu.
PrzedstawiajÄ…cy projekt w Sejmie minister w prezydenckiej kancelarii Andrzej Duda podkreÅ›liÅ‚, że aby otrzymać odszkodowanie od Skarbu PaÅ„stwa lub jednostki samorzÄ…dowej, niezbÄ™dne jest uzyskanie orzeczenia o bezprawnoÅ›ci decyzji sÄ…du administracyjnego rozpatrujÄ…cego skargi na decyzje organów publicznych. - Przepis art. 77 Konstytucji stanowi, że każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka zostaÅ‚a mu wyrzÄ…dzona przez niezgodne z prawem dziaÅ‚anie organów wÅ‚adzy publicznej - podkreÅ›liÅ‚ Duda. - Ustawa nie może nikomu zamykać drogi sÄ…dowej do dochodzenia naruszonych wolnoÅ›ci lub praw - dodaÅ‚. Dlatego prezydent zaproponowaÅ‚ wprowadzenie do polskiego systemu prawnego instytucji skargi o stwierdzenie niezgodnoÅ›ci z prawem prawomocnego orzeczenia sÄ…du administracyjnego. NawiÄ…zuje ona do analogicznej instytucji w prawie cywilnym, gdzie skarga zostaÅ‚a wprowadzona w roku 2005. Duda wyraziÅ‚ nadziejÄ™, że projekt "zapewni skuteczniejsze korzystanie przez obywateli z przysÅ‚ugujÄ…cych im praw".
Projekt w caÅ‚ej rozciÄ…gÅ‚oÅ›ci poparÅ‚ podczas sejmowej debaty klub PiS, który zwróciÅ‚ jednak uwagÄ™ na jego dÅ‚ugie "leżakowanie" w parlamencie. - Ponad póÅ‚tora roku projekt ten przeleżaÅ‚ w polskim parlamencie. Pytanie, u kogo i dlaczego? - zastanawiaÅ‚ siÄ™ poseÅ‚ Andrzej Dera (PiS). - W naszym interesie (polskiego parlamentu) jest to, aby jak najszybciej takie projekty rozpatrywać - dodaÅ‚. Zastrzeżenia miaÅ‚y natomiast inne kluby. - WÄ…tpliwoÅ›ci budzi sam zakres możliwoÅ›ci zaskarżania tÄ… skargÄ… - mówiÅ‚ Jerzy KozdroÅ„ (PO), zwracajÄ…c uwagÄ™, że ogranicza siÄ™ on tylko do naruszenia prawa wspólnotowego. - Mówi siÄ™ tak - możesz zaskarżyć prawomocne orzeczenie sÄ…du administracyjnego, jeżeli wystÄ…piÅ‚a szkoda i nastÄ…piÅ‚o naruszenie prawa wspólnotowego - wskazywaÅ‚ poseÅ‚ zaÅ‚ożenia nowelizacji. - Natomiast w wyjÄ…tkowych sytuacjach można przyjąć do rozpoznania skargÄ™, kiedy zostaÅ‚y naruszone podstawowe zasady porzÄ…dku prawnego lub konstytucyjne wolnoÅ›ci i prawa obywatelskie - dodaÅ‚. - W zasadzie skarga byÅ‚aby tylko w sytuacji, gdy niezgodność z prawem wynika z naruszenia norm prawa Unii Europejskiej - powtórzyÅ‚ zastrzeżenia posÅ‚a koalicji StanisÅ‚aw RydzoÅ„ (Lewica). - Ta kwestia (...) powinna być bardzo uważnie przeanalizowania w czasie praw komisji i bÄ™dziemy postulować rozszerzenie podstaw tej skargi - stwierdziÅ‚ wiceminister sprawiedliwoÅ›ci Zbigniew Wrona, przedstawiajÄ…c wÅ‚asnÄ… ocenÄ™ projektu.
Przygotowana przez kancelariÄ™ prezydenckÄ… ustawa przewiduje ponadto poprawÄ™ sprawnoÅ›ci funkcjonowania sÄ…dów administracyjnych poprzez wprowadzenie kadencyjnoÅ›ci ich prezesów i wiceprezesów. Zdaniem Andrzeja Dudy, powinno siÄ™ to przyczynić do zwiÄ™kszenia niezależnoÅ›ci osób odpowiedzialnych za prawidÅ‚owe funkcjonowanie sÄ…dów administracyjnych i wzmocnić struktury sÄ…downictwa administracyjnego.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2009-07-03
Autor: wa