Od lipca zmiany w podatkach
Treść
Od 1 lipca obniżeniu ulegnie podatek PIT z 17 do 12 procent. Zlikwidowana zostanie ulga dla klasy średniej. Polacy nadal będą mogli skorzystać z podwyższonej kwoty wolnej od podatku na poziomie 30 tys. zł oraz progu podatkowego – 120 tys. złotych.
Polski Ład wszedł w życie z początkiem tego roku. Reforma podatkowa miała uprościć system i zapewnić Polakom większe oszczędności. Stało się jednak inaczej. Elementy Polskiego Ładu zostały źle ocenione przez Polaków, ale też wewnątrz obozu władzy, co przyznał sam premier Mateusz Morawiecki.
– Księgowi, przedsiębiorcy, wszyscy, którzy muszą rozliczać podatki swoje, pracowników itd. mają prawo do prostoty, do uproszczenia systemu. I to dzieło, które jest przed nami – mówił szef polskiego rządu.
Program skorygowano. Poprawki w systemie podatkowym wejdą w życie za dwa tygodnie. W poniedziałek w wielu miejscach w kraju odbywały się konferencje pod hasłem „Niskie podatki”. W Lublinie wiceminister finansów Artur Soboń zapewnił, że wprowadzone zmiany uproszczą system podatkowy i zlikwidują dualizm zaliczkowy.
– Od 1 stycznia 2022 do 31 grudnia 2022 rozliczymy się w oparciu o jednolity, przewidywalny, spójny, zrozumiały system podatkowy – zaznaczył wiceminister finansów.
Od pierwszego lipca obniżce ulegnie stawka podatku PIT.
– O 5 punktów procentowych mniej z 17 na 12 proc., to jest 30 proc. podatku mniej dla tych podatników, którzy nie przekraczają progu 120 tys. złotych – podkreślał Artur Soboń.
Według Prawa i Sprawiedliwości na zmianach zyska ponad 13 mln podatników.
– Większość osób wstrzymuje oddech, czy w związku z kolejnymi zmianami nie stracą tego, co zyskali. Mogę zapewnić wszystkich: nie stracą – zapewniał Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.
Niestety pracownicy czy emeryci nadal nie odliczą od podatku składki zdrowotnej – zaznaczył ekonomista dr Mariusz Sokołek. Zyski Polaków będą sprawą indywidualną.
Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej rekompensować miała tzw. ulga dla klasy średniej, która z początkiem lipca zostanie zlikwidowana. Od lipca przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach liniowych, ryczałtem i kartą podatkową będą mogli pomniejszać podstawę opodatkowania o składkę zdrowotną, ale do określonego limitu. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje o uproszczenie rozliczenia.
– To jest taka hybryda. Część może wliczać, część nie może wliczać tej składki, albo może tylko częściowo. W związku z tym my mówimy: uprośćmy system podatkowy, włóżmy składkę zdrowotną do podatku. Po prostu podnieśmy podatek, niech później budżet rozlicza się z NFZ – podkreślał Adam Abramowicz.
Rząd przywróci również możliwość rozliczenia się samotnego rodzica z dzieckiem. Umożliwi dziecku skorzystanie z kwoty wolnej od podatku – podkreślał dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, Wojciech Pawlak.
– Rozdzielenie renty rodzinnej od dochodu rodzica, dzięki czemu dziecko skorzysta z kwoty wolnej, to kluczowe rozwiązanie – zaznaczał Wojciech Pawlak.
Zwiększona zostanie kwota zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców – z 3 tys. 89 do 16 tys. 61 złotych w 2022 roku.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 21
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj
Tagi: podatki