Ocena zeszłorocznego budżetu rządu PiS
Treść
Zeszłoroczny budżet został zrealizowany w takim stopniu, o jakim nasi poprzednicy nawet nie śnili – podkreśla premier Beata Szydło. Wykonanie budżetu chwalą także ekonomiści. W tym roku rząd stawia na gospodarkę i dalej będzie wspierał polskie rodziny.
Deficyt poniżej zakładanych 50 proc, ogromne wydatki przeznaczone na wspieranie rodzin, projekty prospołeczne i prorodzinne, realizacja inwestycji, a przy tym ponad 11 mld zł w państwowej kasie ponad plan – tak rząd premier Beaty Szydło zrealizował zeszłoroczny budżet.
– Budżet jest zrealizowany w stopniu, o jakim nasi poprzednicy w ogóle nie śnili, że można tak zrealizować budżet państwa – zaznacza Prezes Rady Ministrów.
Rząd konsekwentnie realizował swoje wyborcze zobowiązania: program Rodzina 500 plus, Mieszkanie plus, darmowe leki dla seniorów, podwyższenie emerytur, obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie płacy minimalnej, podwyższenie kwoty wolnej od podatku czy też 15-procentowy CIT.
– Dzisiaj można zadać jedno krótkie pytanie: gdzie były te pieniądze? Gdzie i na co przeznaczano pieniądze w czasie, kiedy rządziło PO i PSL? Dlaczego te pieniądze, które my kierujemy do polskich rodzin, wcześniej nie zostały tam skierowane? – pyta Beata Szydło.
Oprócz tego mamy najniższe w historii bezrobocie, udało się także uszczelnić system podatkowy.
– Lepsze, skuteczniejsze ściąganie podatków spowodowało, że zarobiliśmy tyle pieniędzy, ile potrzebne było w tym roku na realizację programu Rodzina 500 plus. Okazuje się więc, że jeśli władza chce, jeśli jest zdeterminowana – to może różnym cwaniakom, grupom, które żerowały na podatku VAT uniemożliwić przestępczą działalność i ściągać do budżetu państwa należne podatki– mówi Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości.
Rząd wprowadził także konstytucję dla biznesu, która mam być realnym wsparciem dla polskich przedsiębiorców. Gabinet premier Beaty Szydło musi jednak popracować nad inwestycjami. 2016 rok pod tym względem nie należał do najlepszych.
– Bilans jest raczej negatywny, niż pozytywny. Ważne, że ściągalność podatków jest lepsza, ale brak jest mechanizmów pro-inwestycyjnych. Brak jest mechanizmów w praktyce, które zapowiadał wicepremier Mateusz Morawiecki. Straszyć podatkami nie należy, jeżeli nie ma mechanizmów proinwestycyjnych – zaznacza Andrzej Halick z Platformy Obywatelskiej.
Niższe inwestycje to efekt słabszego wydatkowania unijnych środków – wskazuje ekonomista Mariusz Kękuś.
– Nie ma tutaj, w moim przekonaniu, z makroekonomicznego punktu widzenia dużego zmartwienia. To zawsze można nadrobić i wydaje mi się -gdzieś przyspieszyć wydatkowanie. Największy spadek był w obszarze wydatków na poziomie centralnym, samorządowym oraz na poziomie spółek Skarbu Państwa – podkreśla ekspert.
Zdaniem ekonomisty zeszłoroczny budżet udał się zarówno w wymiarze społecznym, jak i ekonomicznym. Z kolei poseł Grzegorz Długi z Kukiz’15 ocenia, że rząd powinien postawić w przyszłym roku na programy demograficzne.
– Potrzebujemy jeszcze prawdziwego, dobrze zorganizowanego programu demograficznego, bo naszym zdaniem program Rodzina 500 plus nie załatwia kwestii zachęcania, podawania poczucia bezpieczeństwa, aby rodziny – szczególnie młode – chciały mieć dużo dzieci – informuje Grzegorz Długi.
Premier Beata Szydło zapowiada, że wsparcie polskich rodzin będzie kontynuowane.
– Budżet państwa, jak pokazaliśmy, jest w stanie to wytrzymać i pomieścić. Jesteśmy w stanie to wszystko zrealizować – akcentuje Prezes Rady Ministrów.
Rząd Prawa i Sprawiedliwości stawia w 2017 na gospodarkę.
– Najważniejszym priorytetowym przyszłorocznego działania polskiego rządu będzie rozwój i gospodarka – podkreśla Beata Szydło.
Komitet ekonomiczny Rady Ministrów już pracuje nad projektami prorozwojowymi tak, aby program odpowiedzialnego rozwoju przygotowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego mógł być szybciej, lepiej i skutecznej wprowadzany w życie.
W Nowym Roku nie będzie zmian w systemie podatkowym. Czeka nas za to debata o przyszłości systemu emerytalnego. Szefowa rządu Beata Szydło zapowiada także kontynuacje repolonizacji banków.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 2 stycznia 2017
Autor: mj