Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nowości w rehabilitacji leczniczej ZUS

Treść

Rehabilitacja pod stałym telemedycznym nadzorem ośrodka rehabilitacyjnego to już nie mrzonka, ale teraźniejszość w usługach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto z rehabilitacji leczniczej będą mogły korzystać osoby po operacyjnym leczeniu niektórych chorób nowotworowych.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, na czołówkę listy chorób najczęściej powodujących niezdolność do pracy wysunęły się choroby serca oraz schorzenia nowotworowe. Nowości rehabilitacyjne to efekt zmian, jakie zaszły na tej liście.
Minęły już czasy, kiedy rehabilitacja oznaczała obowiązkowy pobyt w sanatorium. Przy dzisiejszej pogarszającej się sytuacji na rynku pracy nie wszyscy pacjenci chcą korzystać z leczenia w sanatorium. Rehabilitacja domowa może stanowić remedium na zawodową dezaktywizację pacjentów po przebytych zawałach serca lub kardiologicznych zabiegach bezoperacyjnego poszerzania naczyń. Nie musimy już bowiem na cały okres rehabilitacji rezygnować z pracy. W ograniczonym wymiarze czasu możemy ją wykonywać także podczas rekonwalescencji.
Rehabilitacja kardiologiczna w systemie ambulatoryjnym będzie odbywała się początkowo w ośrodku rehabilitacyjnym, a po przeprowadzeniu odpowiednich badań (i po przeszkoleniu pacjenta w obsłudze urządzenia do przesyłania zapisu EKG na odległość oraz w posługiwaniu się aparatem sterującym procesem rehabilitacji) także w warunkach domowych.
Do niedawna panowało przekonanie, że rehabilitacja przy schorzeniach nowotworowych jest niepotrzebna. Na szczęście ten pogląd jest już nieaktualny. Liczba osób, których dotykają tego typu schorzenia, niestety, cały czas rośnie. ZUS nie pozostaje obojętny wobec tych zmian. Podobnie jak w przypadku kardiologicznej rehabilitacji domowej, ZUS chce wprowadzić program rehabilitacji w niektórych schorzeniach onkologicznych. Program obejmuje osoby po operacji nowotworu gruczołu piersiowego oraz kobiety po operacji nowotworu narządu rodnego. Jak wiadomo, wczesne rozpoznanie oraz kompleksowe leczenie, a także odpowiednio wdrożona rehabilitacja poprawiają rokowania i ułatwiają powrót do pełnej aktywności. Przesłanki decydujące o skierowaniu na rehabilitację leczniczą ZUS będą ustalane indywidualnie w przypadku każdego pacjenta. Obowiązywać będą jednak stałe kryteria oceny. Turnus rehabilitacyjny, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych form rehabilitacji prowadzonej w ramach działalności ZUS, trwać będzie średnio 24 dni. Turnusy są całkowicie bezpłatne, o skierowaniu na nie decyduje lekarz orzecznik ZUS, do którego wcześniej musi trafić odpowiedni wniosek od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty.
Przemysław Przybylski
"Nasz Dziennik" 2009-07-04

Autor: wa