Nowelizację ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia przyjęta przez Sejm
Treść
Sejm przyjął nowelizację ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Dotyczy ona m.in. pracowników innych niż wykonujący zawody medyczne. Za ustawą głosowały wszystkie kluby poselskie.
Nowelizacja gwarantuje m.in. płacę minimalną pracownikom innym niż wykonujący zawody medyczne, czyli np. dyspozytorom medycznym, opiekunom medycznym. W nowelizacji jest również zapisany korzystniejszy wskaźnik podwyższenia wynagrodzenia dla pielęgniarek z wyższym wykształceniem magisterskim.
Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko wskazywała na sali sejmowej m.in. jak będzie się kształtowało wynagrodzenie sekretarek medycznych
– Sekretarka medyczna, która ma średnie wykształcenie medyczne w wyniku tej regulacji w roku 2021 będzie miała zasadnicze wynagrodzenie w wysokości 3217 złotych. Oczywiście doliczamy do tego pochodne związane z warunkami pracy. Jeżeli ta sama sekretarka, a mamy wiele takich sekretarek w Polsce, ma wyższe wykształcenie, to jej wynagrodzenie zasadnicze będzie wynosiło 3670 zł. Jest to ewidentny wzrost wynagrodzeń. W tej chwili ci pracownicy mają uposażenia zasadnicze często poniżej 2 tys., które uzupełniane jest dodatkiem wyrównawczym do minimalnej krajowej – podkreślała wiceminister zdrowia.
Według danych Ministerstwa Zdrowia w kraju jest 35 tys. etatów pracowników działalności podstawowej. Kwota podwyżek dla nich ma wynieść w tym roku około 23 mln zł.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 14 września 2018
Autor: mj