Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nowelizacja ustawy rozwiąże sytuację w KRS?

Treść

PiS chce rozwiązać sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa nowelizacją ustawy. Do Sejmu trafił projekt ws. zwołania pierwszego posiedzenia KRS. W myśl przepisów takie prawo przysługiwałoby prezesowi Trybunału Konstytucyjnego. Obecnie takie posiedzenie zwołuje I prezes Sądu Najwyższego.

Małgorzata Gersdorf niedawno zrezygnowała z przewodniczenia Radzie. Jako I prezes SN powinna zwołać posiedzenie tego gremium w celu wyboru przewodniczącego. Małgorzata Gersdorf zwleka jednak z decyzją. Ustawa PiS miałaby zapobiec zablokowaniu reformy sądownictwa.

Poseł prof. Krystyna Pawłowicz powiedziała, że szybka nowelizacja ustawy o KRS pozwoliłaby zwołać posiedzenie Rady na dniach.

Uważam, że jest to bardzo dobre rozwiązanie. Proponowałam wcześniej prezydenta bądź ministra sprawiedliwości, ale rzeczywiście niech to robi organ sądowy najwyższej rangi, a nie organ administracyjny czy wykonawczy. Jest to bardzo dobry pomysł. Podejrzewam, że jeśli uchwalimy to w trybie pilnym, to na dniach, dosłownie za chwilę, będziemy mogli odbyć posiedzenie Rady – zaznaczyła prof. Pawłowicz.

Projektowi noweli ustawy o KRS nadano już numer druku sejmowego. 3 kwietnia wejdzie w życie ustawa o Sądzie Najwyższym. Z mocy przepisów Małgorzata Gersdorf przejdzie w stan spoczynku. Wyboru nowego I prezesa Sądu powinno dokonać 110 sędziów. Skład musi być uzupełniony przez sędziów z KRS.

Rada, którą kierowali Dariusz Zawistowski, jak i Małgorzata Gersdorf, krytykowała reformę wymiaru sprawiedliwości. Zwracano uwagę na rzekome upolitycznienie sądownictwa.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 15 marca 2018

Autor: mj

Tagi: KRS Prawo i Sprawiedliwość