Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej w Senacie
Treść
Senat na rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniu ma zająć się, m.in. nowelizacją ustawy o służbie cywilnej. Wczoraj w Sejmie odbyło się drugie czytanie tego projektu noweli.
Zgłoszone zostały poprawki, które następnie miała rozpatrzyć sejmowa Komisja Administracji i Cyfryzacji. Jednak na wniosek polityków PO, komisja odłożyła prace nad projektem do czasu przesłania stanowiska rządu na temat ustawy.
Szefowa kancelarii premiera Beata Kempa podkreśliła, że nie ma potrzeby, by zwlekać z pracami nad ustawą. Zwłaszcza – jak dodała – że jest to projekt poselski, więc „stanowisko rządu nie wiąże posłów”.
– Argument, który dzisiaj państwo podnosicie, nie podnosiliście podczas pierwszego czytania, kiedy również o takiej kwestii dotyczącej stanowiska rządu wspomniałam. Przypomnę, że w poprzednich latach 2007-2015 do projektów poselskich nie było stanowiska rządu, bądź rząd nie zdążył ze stanowiskiem zanim większość PO-PSL takie ustawy uchwaliła. Jeszcze raz powtarzam: nie jest to wiążące – powiedziała Beata Kempa.
PiS zaproponował w drugim czytaniu ustawy poprawki, które zakładają, m.in. by wyższe stanowiska w służbie cywilnej były obsadzane w drodze powołania, a nie konkursu.
Senator Jan Maria Jackowski mówi, że ma to na celu rozwiązanie fikcji, która w ostatnich latach w służbie cywilnej miała miejsce.
– Mimo organizowania konkursów i tworzenia korpusu służby cywilnej, który miał uniezależniać administrację średniego szczebla państwowego od polityki i spowodować, że to miał być fachowy korpus, który będzie apolityczny i będzie pracował dla państwa polskiego. Jednak w wyniku praktyki ostatnich ośmiu lat okazało się, że konkursy i same mechanizmy funkcjonowania służby cywilnej były parawanem, który umożliwiał powoływanie do służby osób, które były wygodne dla obozu rządzącego. My w tej ustawie chcemy zerwać z tą fikcją i przywrócić mianowanie urzędników państwowych – zaznaczył Jan Maria Jackowski.
Zapis o obsadzie stanowisk w służbie cywilnej w drodze powołania, a nie konkursu był w pierwotnym projekcie. Komisja Administracji i Cyfryzacji po pierwszym czytaniu zdecydowała m.in. o otwartym naborze. W tej formie projekt gotowe są poprzeć Kluby Kukiz’15 i Nowoczesna. PO i PSL chcą odrzucenia nowelizacji ustawy o służbie cywilnej w całości.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 30 grudnia 2015
Autor: mj