Nowelizacja prawa oświatowego ma m.in. chronić dzieci przed demoralizacją w szkołach
Treść
Sejm zajął się nowelizacją prawa oświatowego. Nowela ma między innymi chronić dzieci przed demoralizacją w szkołach.
Rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe zmierza do wzmocnienia roli kuratorów oświaty – mówił minister edukacji, dr hab. Przemysław Czarnek. Niektórzy politycy opozycji, związki zawodowe i część samorządowców krytykują zmiany, opierając swoją argumentację na kłamstwie.
– Wyłącznie ze złej woli i kłamstwa. Słyszę wicemarszałka woj. pomorskiego, który mówi, że przez ten projekt kurator oświaty i minister będą mogli teraz swobodnie powoływać i odwoływać dyrektora. Skąd to bierze wicemarszałek woj. pomorskiego? Nie wiem, bo tego w przepisach projektowanej ustawy po prostu nie ma – mówił dr hab. Przemysław Czarnek.
Krytycy ustawy wskazywali także, że w wyniku zmian uczniowie nie będą mogli uczyć się o tzw. wartościach europejskich. To kolejne kłamstwo – podkreślił minister edukacji.
– Słyszę od wiceprezydenta jednego z miast w Trójmieście, że w ramach protestów nielicznych, które były organizowane w poniedziałek, że odtąd dzieci nie będą mogły się uczyć o Unii Europejskiej, wartościach europejskich, nie będą mogły się uczyć o Rzeczniku Praw Obywatelskich. Skąd to bierze wiceprezydent miasta w Trójmieście? No znikąd, czyli kłamie, bo przecież zakładam, że pewien poziom inteligencji ci ludzie posiadają. Oni są przedstawicielami społeczeństwa, zatem jeśli są inteligentni, a pewnie są, to po prostu bezczelnie kłamią i na kłamstwie – jak to zwykle bywa – opierają swoje absurdalne tezy – powiedział szef resortu edukacji i nauki.
Zgodnie z tym, co proponuje resort edukacji, w szkołach ma być zwiększony nadzór nad zajęciami prowadzonymi przez stowarzyszenia oraz inne organizacje. Udział ucznia w takich zajęciach będzie wymagał pisemnej zgody rodziców.
– W ustawie jest mowa tylko i wyłącznie o tym, że kurator oświaty będzie mógł się sprzeciwiać, kiedy będą prosili go o to rodzice przy wejściu do szkoły organizacji pozarządowej, która ma demoralizować dzieci. Gdzie tu jest mowa o przeważaniu wartości chrześcijańskich? To znaczy, że demoralizowanie dzieci powinno równoważyć wartości chrześcijańskie? To ma być równość, której powinniśmy uczyć w kierunku dobra i wychowywać w kierunku dobra oraz demoralizować? Na to zgody nie ma – zaakcentował dr hab. Przemysław Czarnek.
[TYLKO U NAS] @Br_Nowak : Uczniowie i nauczyciele już świetnie wiedzą, jak wiele szkód przynosi nauka zdalna. Jestem przekonana, że władze oświatowe też zdają sobie z tego sprawę https://t.co/h4sOLsT0Ls
— Radio Maryja (@RadioMaryja) January 3, 2022
Dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich Don Bosco we Wrocławiu, ks. Jerzy Babiak, podkreślił, że potrzebne są zmiany, które służą właściwemu rozwojowi młodego człowieka.
– Rzeczywiście, kiedy patrzymy na współczesny świat, widzimy dobrze, że potrzebne są zmiany. Edukacja musi się dostosowywać do obecnych czasów i na pewno każdy ruch, który będzie sprzyjał integralnemu i dobremu rozwojowi młodego człowieka, jest wskazany. (…) Trzeba edukować i troszczyć się o tożsamość młodych ludzi, aby wzmacniać w nich dobry świat wartości, który nada ich życiu sens i cel. Ewangeliczne wartości są bardzo konieczne – powiedział ks. Jerzy Babiak.
Małgorzata Sagan, profesor oświaty, zauważyła, że wzmocnienie roli kuratorów to zmiana ku dobremu.
– Nie obawiałabym się ingerencji kuratora w zajęciach, które są prowadzone w szkole. Kurator jest właśnie od tego, aby sprawować nadzór pedagogiczny, a więc jest osobą, która musi z istoty funkcji, którą sprawuje, kontrolować, nadzorować to, co się w szkole dzieje. Oczywiście, że owe stanowiska zajmują osoby odpowiedzialne, a zatem odpowiedzialnie nadzorują to, co się w szkole dzieje – podsumowała Małgorzata Sagan.
W rządowym projekcie nowelizacji znalazły się również m.in. zapisy, które modyfikują obecne regulacje działalności oddziałów przygotowania wojskowego nazywanych wcześniej klasami mundurowymi oraz rekrutacji do szkół, które prowadzi Ministerstwo Obrony Narodowej.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj
Tagi: Szkoła