Nowe realia dla przedsiębiorców
Treść
Spowolnienie gospodarcze w dużej mierze zależeć będzie od polityków – mówią przedstawiciele konfederacji Lewiatan. Negatywny wpływ na polskie przedsiębiorstwa będą miały częste zmiany prawne. Rząd zapewnia, że nowe przepisy są przemyślane. Po obniżeniu części podatków, w tym roku uszczelniane są zasady ich ściągalności.
Konstytucja biznesu miała pomóc przedsiębiorcom. Wprowadziła zasadę rozstrzygania niejasnych przepisów na korzyść właścicieli firm. Wprowadziła również instytucję rzecznika małych i średnich przedsiębiorców. Wsparciem dla drobnego biznesu było zmniejszenie o 6 proc. podatku CIT. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapewnia, że zmiany są przemyślane.
– Jeśli upraszczamy, jeśli liberalizujemy, to są to także nowe przepisy. Ważne jest, aby te nowe przepisy były konsultowane z tymi, których mają dotyczyć i aby ścieżka dostosowania pozwalała się przedsiębiorcom dostosować – zaznacza minister Jadwiga Emilewicz.
Innego zdania jest Konfederacja Lewiatan zrzeszająca przedsiębiorców i pracodawców. W polskim prawie jest za dużo zmian dla firm – zauważa prezydent konfederacji Maciej Witucki.
– Niepewność i nieprzewidywalność – myślę, że to są główne elementy i bariery do walki ze spowolnieniem – wskazuje Maciej Witucki.
W tym roku rząd dalej będzie uszczelniał ściągalność podatku VAT. Od stycznia przedsiębiorcy grożą sankcje za wpłatę kwoty wyższej niż 15 tysięcy złotych na rachunek innej firmy niż wpisany do wykazu podatników VAT. Kara grozi także za omijanie mechanizmu podzielonej płatności.
To utrudnienie dla firm – podkreśla Przemysław Pruszyński, ekspert Konfederacji Lewiatan.
– Przekładają się na dużo większą pracę księgowej, którą trzeba wykonać w danym przedsiębiorstwie a to też przekłada się na koszt funkcjonowania takich firm. Dodatkowo część przedsiębiorców już od stycznia 2020 roku musi stosować kasy fiskalne online – akcentuje Przemysław Pruszyński.
Teraz fakturę można wystawić tylko na paragon z numerem NIP. Od kwietnia obowiązywać zacznie nowa matryca VAT, która uprości klasyfikację stawek podatku VAT dla produktów i usług – zauważa ekonomista Conrad Gadomski.
– Nie będzie problemu z tym, że bardzo podobne do siebie produkty będą obciążone inną stawką VAT, przez co przedsiębiorcy bardzo często mylili się nakładając niewłaściwy VAT – wskazuje Conrad Gadomski.
Od lipca duże firmy złożą deklarację VAT w formie nowego pliku JPK_VAT, a nie jak dotychczas w formie pliku JPK_VAT i deklaracji VAT.
Uszczelnianie podatków jest ważne dla przedsiębiorców – mówi prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak.
– Karuzele VAT-owskie bardzo uderzały w uczciwych przedsiębiorców. Ktoś miał towar tańszy o 23 procent na rynku. Uszczelnienie tego podatku rzeczywiście ma duże znaczenie – ocenia Cezary Kaźmierczak.
Jak podkreśla pełnomocnik terenowy rzecznika małych i średnich przedsiębiorców w Krakowie Maciej Podgórski, nowe przepisy prawne powinny wchodzić o stałym czasie.
– Aby miały miejsce w oznaczonych datach w ciągu roku, żeby przedsiębiorca wiedział z wyprzedzeniem, że od początku stycznia, od początku lipca czy od połowy roku wejdą zmiany w prawie gospodarczym – wyjaśnia Maciej Podgórski.
Według przedsiębiorcy Jarosława Konaszewskiego, trzeba jeszcze poprawić sytuację firm z mniejszych miejscowości np. poprzez inne opodatkowanie.
– Zakłady prowadzone przez pracodawców w małych miejscowościach powinny być dostosowane opłatami i prawem do takich miejsc. Duże przedsiębiorstwa czy duże ośrodki – to powinno być zróżnicowane – zaznacza Jarosław Konaszewski.
Według ekspertów na polską gospodarkę wpływ będą miały dane makroekonomiczne. W tym roku prognozowany jest 3,5-procentowy wzrost inflacji.
TV Trwam News
Źródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj
Tagi: przedsiębiorcy