Nowe obostrzenia potrwają co najmniej do 9 kwietnia. Rząd apeluje o ich przestrzeganie
Treść
Od soboty w naszym kraju obowiązują nowe obostrzenia. Ich przestrzegania będą pilnować funkcjonariusze policji. Taki stan potrwa co najmniej do 9 kwietnia.
W sobotę potwierdzono ponad 31 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 448 osób. Wykonano 101 tys. 79 testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, z czego 23 tys. 380 testów antygenowych.
Z powodu COVID-19 zmarło 110 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 338 osób.
Liczba zakażonych koronawirusem: 2 221 725/51 753 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 27, 2021
– Dynamika cały czas jest powyżej 20 proc. To nieco mniejsza dynamika niż wczoraj, bo przypomnę, że wczoraj mieliśmy przyrost o ponad 9 tys. zachorowań, więc nie ma żadnych pozytywnych sygnałów – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie RMF FM.
Minister @MZ_GOV_PL @a_niedzielski w #KPRM: Dziś od rana intensywnie pracujemy, bo wyniki, które już państwo znacie – czyli ponad 31 700 przypadków – stanowią coraz wieksze wyzwanie dla systemu opieki medycznej w Polsce. pic.twitter.com/wUSON6co1Y
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 27, 2021
Jak zapowiedział, czekają nas ponowne wzrosty zakażeń. Dlatego też od soboty obowiązują nowe restrykcje. To m.in. zamknięte sklepy meblowe, salony kosmetyczne i fryzjerskie, a także ograniczenia w kościołach i sklepach. Restrykcje są odpowiedzią na krytyczną sytuację w służbie zdrowia. Każdego dnia w szpitalach przybywa większa liczba pacjentów. Na Mazowszu ponad 4 tys. z nich wymaga hospitalizacji po zakażeniu koronawirusem. Pomoc miał im zapewnić tymczasowy Szpital Południowy, który powstał w Warszawie. Jednak ten do tej pory nie funkcjonuje prawidłowo.
– Pusty, można powiedzieć w każdym razie w znacznej swojej części – w dwóch trzecich, szpital na Ursynowie jest jakąś porażką – ocenił Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.
Minister zdrowia postanowił przerwać łańcuch oskarżeń. Do szpitala w Warszawie oddelegował swojego pełnomocnika.
– Dla mnie w tej chwili priorytetem jest uspokojenie sytuacji w szpitalu i jak najszybciej utworzenie kolejnych miejsc, na których będzie można leczyć pacjentów – oświadczyła dr Ewa Więckowska, pełnomocnik ds. Szpitala Południowego.
Od soboty funkcjonują również kolejne dwa szpitale tymczasowe. W następnym tygodniu będzie ich więcej.
– Został otworzony szpital w Kielcach i w Białymstoku. W kolejnym tygodniu będą to Pyrzowice, m.in. Ciechanów i w tym znaczeniu cały czas mamy rozbudowę bazy infrastruktury szpitalnej – wskazywał Adam Niedzielski.
Działania rządu krytykuje opozycja i przedstawia własne plany na walkę z epidemią.
– Proponujemy sieć 100 szpitali bezlimitowych – coś, czego wcześniej nie było – w których zdiagnozowani wcześniej i potrzebujący pomocy znajdą ją bezzwłocznie. Moi drodzy, to jest możliwe – oznajmił Borys Budka, lider Platformy Obywatelskiej.
Możliwe, bo – jak zauważył minister zdrowia – takie rozwiązania funkcjonują już od dawna.
– W przeciwieństwie do opozycji, zamiast deklaracji wykonujemy konkretne działania. Mamy pierwszy ośrodek pilotażowy działający w Głuchołazach, gdzie rehabilitacja prowadzona jest w sposób kompleksowy. W najbliższym tygodniu przedstawię Państwu gotowy już od pewnego czasu projekt odbudowy zdrowia Polaków, który przewiduje powszechną rehabilitację postcovidową – przekazał Adam Niedzielski.
Ona, według zapowiedzi ministra, może być realizowana na każdym poziomie – ambulatoryjnym i uzdrowiskowym. Mimo wszelkich działań podjętych przez rząd, Adam Szłapka, lider Nowoczesnej, złożył w sobotę zawiadomienie do prokuratury w sprawie niedopełnienia obowiązków przez premiera.
„Od początku pandemii mamy bardzo poważny problem, ponieważ wiele praw obywatelskich zostało ograniczonych aktami niższego rzędu, rozporządzeniami Prezesa Rady Ministrów. To rodzi bardzo poważne konsekwencje. (…) Dlatego w związku z art. 115 konstytucji, na podstawie art. 231 Kodeksu karnego, tj. niedopełnienia obowiązków służbowych, składam zawiadomienie na premiera Mateusza Morawieckiego do prokuratury” – poinformował Adam Szłapka.
Działania rządu, jak podkreślał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, byłyby inne, gdyby opozycja kilka lat wcześniej zadbała o służbę zdrowia.
– Jako minister sprawiedliwości jestem zaniepokojony sytuacją związaną z zagrożeniem stanu zdrowia Polaków. Wielka śmiertelność jest też rezultatem wielu zaniedbań przez całe lata służby zdrowia – stwierdził Zbigniew Ziobro.
Aby wspomóc medyków, ważne jest, by Polacy przestrzegali zasadę DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka. Wzrost zachorowań może doprowadzić do zapaści w służbie zdrowia. Niewykluczone są także kolejne restrykcje.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 27
Autor: mj
Tagi: koronawirus