Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nowa strategia budowy unii energetycznej

Treść

Komisja Europejska przyjęła strategię budowy unii energetycznej. Jej celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego krajów Unii Europejskiej.

Niewiele zostało jednak z forsowanej przez byłego premiera Donalda Tuska koncepcji wspólnych zakupów gazu. W dokumencie jest mowa jedynie o tym, że dobrowolne wspólne zakupy gazu przez grupy przedsiębiorstw będą rozważone.

Strategia przewiduje natomiast m.in. budowę połączeń energetycznych, dywersyfikację źródeł energii i dróg przesyłu. W ciągu pięciu lat mają zostać opracowane plany europejskie i regionalne na wypadek kryzysu energetycznego.

Zmianie ulegną także zasady dotyczące zawierania przez kraje UE umów z dostawcami energii, tak by Komisja Europejska kontrolowała je jeszcze przed podpisaniem, a także zwiększenie przejrzystości kontraktów komercyjnych.

Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski, mówi, że strategia budowy UE to jedynie zabieg pijarowy wobec agresywnej polityki Władimira Putina i uzależnienia się krajów UE od rosyjskich źródeł energetycznych.

- Dziś widzimy słabość Unii Europejskiej wobec rosyjskiej agresji za naszą wschodnią granicą. Ta słabość w największym stopniu jest funkcją  uzależnienia gospodarek europejskich od rosyjskich paliw – gazu i ropy. Jeżeli UE chce dokonać przełomu, to musi odrzucić pakiet klimatyczno-energetyczny, wrócić do stałych źródeł energii i otworzyć się szerzej na współpracę z innymi krajami, w tym ze Stanami Zjednoczonymi – jeżeli chodzi o sprowadzanie gazu łupkowego. Wówczas będziemy mogli mówić o bezpieczeństwie energetycznym – powiedział Zbigniew Ziobro.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz zapowiedział zintegrowanie 28 krajowych rynków energii w jeden wspólny, a także przekształcenie systemu energetycznego UE w ciągu pięciu lat – czyli do końca kadencji obecnej Komisji Europejskiej.

RIRM/TV Trwam News

źródło: RIRM, 26 lutego 2015

Autor: mj