Nowa strategia budowy unii energetycznej
Treść
Komisja Europejska przyjęła strategię budowy unii energetycznej. Jej celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego krajów Unii Europejskiej.
Niewiele zostało jednak z forsowanej przez byłego premiera Donalda Tuska koncepcji wspólnych zakupów gazu. W dokumencie jest mowa jedynie o tym, że dobrowolne wspólne zakupy gazu przez grupy przedsiębiorstw będą rozważone.
Strategia przewiduje natomiast m.in. budowę połączeń energetycznych, dywersyfikację źródeł energii i dróg przesyłu. W ciągu pięciu lat mają zostać opracowane plany europejskie i regionalne na wypadek kryzysu energetycznego.
Zmianie ulegną także zasady dotyczące zawierania przez kraje UE umów z dostawcami energii, tak by Komisja Europejska kontrolowała je jeszcze przed podpisaniem, a także zwiększenie przejrzystości kontraktów komercyjnych.
Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski, mówi, że strategia budowy UE to jedynie zabieg pijarowy wobec agresywnej polityki Władimira Putina i uzależnienia się krajów UE od rosyjskich źródeł energetycznych.
- Dziś widzimy słabość Unii Europejskiej wobec rosyjskiej agresji za naszą wschodnią granicą. Ta słabość w największym stopniu jest funkcją uzależnienia gospodarek europejskich od rosyjskich paliw – gazu i ropy. Jeżeli UE chce dokonać przełomu, to musi odrzucić pakiet klimatyczno-energetyczny, wrócić do stałych źródeł energii i otworzyć się szerzej na współpracę z innymi krajami, w tym ze Stanami Zjednoczonymi – jeżeli chodzi o sprowadzanie gazu łupkowego. Wówczas będziemy mogli mówić o bezpieczeństwie energetycznym – powiedział Zbigniew Ziobro.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz zapowiedział zintegrowanie 28 krajowych rynków energii w jeden wspólny, a także przekształcenie systemu energetycznego UE w ciągu pięciu lat – czyli do końca kadencji obecnej Komisji Europejskiej.
RIRM/TV Trwam News
źródło: RIRM, 26 lutego 2015
Autor: mj