Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nowa reforma przed wyborami

Treść

Minister zdrowia Ewa Kopacz chce przedstawić w marcu nowy pakiet ustaw, które mają zreformować system ochrony zdrowia.
Zmiany będą dotyczyły m.in. prawa farmaceutycznego i refundacji leków oraz sposobu zarządzania zakładami opieki zdrowotnej.
Najistotniejsze dla pacjentów i sektora medycznego wydają się proponowane zmiany prawa farmaceutycznego. Zgodnie z projektem, ceny i marże na leki refundowane ze środków publicznych będą ustalane urzędowo przez ministra zdrowia w porozumieniu z ministrem finansów. W ocenie Ministerstwa Zdrowia, umożliwi to wyeliminowanie znacznych różnic w cenach produktów leczniczych w aptekach, a ponadto spowoduje, że ich wysokość ustalana na linii producent - hurtownik - aptekarz zostanie ograniczona z korzyścią dla pacjenta. Zgodnie z nowymi przepisami, jeden właściciel nie będzie mógł posiadać jednocześnie i apteki, i hurtowni leków. Na terenie jednego województwa apteki lub hurtownie należące do jednego podmiotu nie będą mogły stanowić więcej niż jeden procent wszystkich aptek lub hurtowni leków. Apteki nie będą mogły się reklamować, m.in. na billboardach, plakatach i ulotkach. Informacje o promocjach będą dostępne wyłącznie w aptekach.
Prócz ustaw dotyczących rynku farmaceutycznego w pakiecie znajdą się także rozwiązania dotyczące lecznictwa szpitalnego i dostępu do świadczeń medycznych. W ustawach mają być zawarte zapisy na temat planu B, czyli programu przekształceń szpitali w spółki i badań klinicznych. MZ chce również zrównać prawa publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej. Na razie nie wiadomo, czy do pakietu zostanie dołączona ustawa wprowadzająca dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne.
W pakiecie reform ma być zawarta również ustawa o badaniach klinicznych zakładająca m.in., że takie badania sponsorowane przez firmy farmaceutyczne muszą się odbywać za wiedzą dyrektora placówki.
Amb
Nasz Dziennik 2010-03-01

Autor: jc