NIK sprawdziła zarządzanie cmentarzami komunalnymi
Treść
Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się zarządzaniu cmentarzami komunalnymi. Kontrola wykazała, że w wielu przypadkach na bierności samorządów zyskiwały prywatne podmioty, które wprowadziły wysokie opłaty cmentarne.
W Polsce funkcjonuje obecnie 15,5 tysiąca obiektów cmentarnych, blisko dwa tysiące z nich to cmentarze komunalne. Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się przepisom, które regulują ich prowadzanie. Obowiązujące od 1959 regulacje pozostawiają wiele do życzenia.
– W konsekwencji często dochodzi do łamania prawa, a bliscy zmarłych są zaskakiwani wysokimi opłatami cmentarnymi i niejednolitością działań samorządów – wskazuje Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.
Nieprawidłowości w zarządzaniu cmentarzami są często efektem małej aktywności samorządów. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast ograniczali się jedynie do kontrolowania porządku i czystości, na czym zyskiwały podmioty zewnętrzne.
– W konsekwencji w ponad 37 proc. gmin wysokość opłat za miejsca pochówku, a także zasad korzystania z cmentarzy ustalały – wbrew prawu – zarządzające cmentarzami podmioty zewnętrzne. Podmioty te kierowały się przede wszystkim rachunkiem ekonomicznym w celu osiągnięcia jak najwyższych zysków – podkreśla Krzysztof Kwiatkowski.
Mimo złego zarządzania cmentarzami komunalnymi, NIK – poza nielicznymi przypadkami – pozytywnie oceniła stan sanitarny i techniczny nekropolii.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 02 listopada 2016
Autor: mj