Przejdź do treści
Przejdź do stopki

NIK o przygotowaniach

Treść

Kontrolerzy NIK wykryli nieprawidłowości, które mogą utrudnić przygotowania do organizacji Euro 2012. Izba wskazuje, że nie powstał dotąd rządowy program, który objąłby wszystkie strategiczne obszary związane z organizacją mistrzostw. Z tego powodu wciąż nie wiadomo, ile przygotowania do Euro 2012 będą kosztować i z jakich źródeł zostaną sfinansowane. Przeprowadzona kontrola objęła lata 2007-2008.

Jak czytamy na stronie internetowej NIK, inspektorzy Izby za najpoważniejszą nieprawidłowość uznali brak całościowego rządowego programu przygotowań do Euro. Stwierdzono, że takim dokumentem w rozumieniu ustawy o Euro nie jest "plan wieloletni", gdyż dotyczy on jedynie budowy lub modernizacji stadionów. Pominięto w nim pozostałe obszary przygotowań. NIK informuje, że planem rządowym nie jest też w rozumieniu tej ustawy harmonogram prac Spółki PL.2012, gdyż ten wewnętrzny dokument spółki nie zawiera oszacowania kosztów przygotowań i nie wskazuje źródeł finansowania.
W raporcie pokontrolnym NIK zarzuca MSWiA, że nie opracowało harmonogramu prac i terminów realizacji przedsięwzięć mających zapewnić bezpieczeństwo podczas mistrzostw Euro 2012.
Oceniono, że istnieje ryzyko, iż z około 3 tys. km planowanych dróg ekspresowych i autostrad, realizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz jej oddziały, wykonanie blisko jednej trzeciej może okazać się nierealne.
Opóźnienia stwierdzono w realizacji 5 z 17 inwestycji dotyczących modernizacji linii kolejowych (m.in. linia Warszawa - Gdynia, Wrocław - Poznań oraz Rzeszów - granica z Ukrainą). Wciąż niepokoi m.in. nierozwiązana sprawa kupców prowadzących działalność handlową na błoniach wokół budowanego Stadionu Narodowego.
Pozytywnie oceniono zaangażowanie i pierwsze efekty pracy władz samorządowych we wszystkich miastach, które mają być gospodarzami mistrzostw. To właśnie postawa samorządów wpłynęła na ogólnie pozytywną ocenę, jaką NIK wystawiła przygotowaniom do Euro 2012.
W zaleceniach pokontrolnych inspektorzy Izby zwracają uwagę na potrzebę wzmocnienia nadzoru i koordynacji w realizacji zadań ze strony Rady Ministrów oraz ministra sportu. Konieczne jest również jednoznaczne wskazanie szefa resortu sportu i turystyki jako organu odpowiedzialnego za koordynację, ale także nadzór nad przedsięwzięciami związanymi z organizacją Euro 2012. Powinien powstać całościowy plan rządowy zawierający informacje o szacowanych kosztach poszczególnych przedsięwzięć oraz o źródłach finansowania przygotowań.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2009-04-22

Autor: wa

Tagi: euro 2012