Nieudolna polityka rządu wobec niepełnosprawnych
Treść
Finansowanie z PFRON-u potrzeb niepełnosprawnych identyfikuje je, lecz ich nie zaspokaja – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Izba podnosi, że w latach 2011-2013 samorządy otrzymały na rehabilitację osób niepełnosprawnych ok. 2,5 mld zł. Z kwoty tej wykorzystano zaledwie 10-13 proc. środków na tworzenie miejsc pracy dla niepełnosprawnych.
Kontrolerzy wskazali również, że blisko 94% środków własnych samorządy przeznaczyły na warsztaty terapii zajęciowej, jednak nie spełniały one swojej roli.
Według Izby, PFRON nie prowadził tzw. ewaluacji, tj. oceny efektywności i skuteczności wykorzystania środków według algorytmu.
Poseł Stanisław Szwed z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny mówi, że raport NIK-u obnażył nieudolną politykę rządu PO-PSL wobec osób niepełnosprawnych.
- Dotacja z budżetu państwa na PEFRON została zmniejszona i powoduje to, że te środki są mniejsze. Dlatego też jest mniej środków na rehabilitację, na turnusy rehabilitacyjne. Problemem jest także słabe wykorzystanie tych środków. Z jednej strony środki są niewykorzystywane, a z drugiej jest ich za mało. Jesteśmy też po nowelizacji ustawy, która odebrała części osób niepełnosprawnych – szczególnie z trzecią grupą, czyli z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – dotacje. Przedsiębiorcom odebrano dopłatę do wynagrodzeń. Spowodowało to, że wiele zakładów pracy chronionej musiało zwolnić ludzi z pracy. Koalicja rządząca szuka oszczędności także na tej najsłabszej grupie niepełnosprawnych – skomentował poseł Stanisław Szwed.
Najwyższa Izba Kontroli wskazała też, że w latach 2011-2013 w powiatach objętych kontrolą tylko 1-2 proc. osób biorących udział w warsztatach podjęło pracę.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 20.05.2015
Autor: mj