Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Niepodległość realna

Treść

Zdjęcie: Graf. A.Byszyuk/ Nasz Dziennik

O niepodlegÅ‚ość, caÅ‚ość i wolność Ojczyzny naszej, prosimy CiÄ™, Panie„ – pisaÅ‚ Adam Mickiewicz w ”KsiÄ™gach narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego„ wydanych w Paryżu w 1832 roku. W nastÄ™pnych dziesiÄ™cioleciach wiele razy Polacy nadzieje na odzyskanie niepodlegÅ‚ej Ojczyzny wiÄ…zali z wojnÄ… pomiÄ™dzy zaborcami. Ale nie byÅ‚o to tylko czekanie. ByÅ‚ również czyn, czÄ™sto zwiÄ…zany z ogromnym poÅ›wiÄ™ceniem, ofiarÄ….

DÅ‚ugo by wymieniać XIX-wieczne powstaÅ„cze zrywy, konspiracje, walkÄ™ o ojczysty jÄ™zyk i modlitwÄ™, szkoÅ‚Ä™ i ojcowiznÄ™. Pozbawiony swej paÅ„stwowoÅ›ci, skazany na unicestwienie Naród trwaÅ‚, zachowujÄ…c pamięć o swej wielowiekowej, dumnej przeszÅ‚oÅ›ci przywoÅ‚ywanej w dzieÅ‚ach poetów, pisarzy, malarzy. I nie tylko trwaÅ‚, ale jeszcze przyciÄ…gaÅ‚ ku sobie obcych. Iluż to obcokrajowców w nieistniejÄ…cej Polsce znalazÅ‚o wtedy swÄ… nowÄ… ojczyznÄ™, oddajÄ…c jej swe talenty. Zostawali poetami, uczonymi, lekarzami, nauczycielami, wychowujÄ…c kolejne pokolenia Polaków.

”Nie uczono nas nienawidzić przeszÅ‚oÅ›ci, nie zohydzano dziejów, nie zaszczepiano nienawiÅ›ci, a uczono kochać PolskÄ™, caÅ‚y naród, jakim byÅ‚ przedtem…„ – wspominaÅ‚ galicyjskÄ… szkoÅ‚Ä™ jeden z rówieÅ›ników XX wieku Józef Herzog. Wraz z trójkÄ… swych braci i ”tysiÄ…cami im podobnych„ chwyciÅ‚ za karabin, gdy zaczęła siÄ™ ”wojna powszechna„. MiaÅ‚ dziewięć lat, gdy do Krakowa w pięćsetnÄ… rocznicÄ™ zwyciÄ™stwa nad Krzyżakami w 1410 roku przybyli Polacy ze wszystkich zaborów, aby odsÅ‚onić potężny pomnik Grunwaldzki ufundowany przez sÅ‚ynnego kompozytora i pianistÄ™ Ignacego Paderewskiego. Wtedy po raz pierwszy chóry wykonaÅ‚y jednÄ… z najsÅ‚ynniejszych polskich pieÅ›ni – ”RotÄ™„ Marii Konopnickiej. W jednym z jej wersów Å›piewamy: ”TwierdzÄ… nam bÄ™dzie każdy próg…„. I tego progu zaborcy nigdy nie zdobyli – progu domu rodzinnego – czy byÅ‚ on w ziemiaÅ„skim paÅ‚acu, czy w szlacheckim dworku, chÅ‚opskiej chacie, rzemieÅ›lniczej czynszówce w kamienicy, gdzie na Å›cianach Reytan, KoÅ›ciuszko i odwieczne Opiekunki, OrÄ™downiczki: Ta z Jasnej Góry i Ta z Ostrej Bramy. I jeszcze kilka książek. WÅ›ród nich Sienkiewicz, Mickiewicz…

A wojna powszechna, o którÄ… woÅ‚aÅ‚ wieszcz, z czasem stawaÅ‚a siÄ™ coraz bardziej realna, i to na tyle, że nim siÄ™ rozpoczęła, już snuto wizje jej przebiegu. 21 lutego 1914 roku sala Towarzystwa Geograficznego w Paryżu wypeÅ‚niÅ‚a siÄ™ okoÅ‚o piÄ™ciuset sÅ‚uchaczami. WÅ›ród nich byÅ‚ również WÅ‚adysÅ‚aw Mickiewicz, syn autora ”KsiÄ…g pielgrzymstwa…„. Przybyli, aby wysÅ‚uchać wykÅ‚adu organizatora polskiego ruchu strzeleckiego w Galicji Józefa PiÅ‚sudskiego. Obecny na spotkaniu rosyjski socjalista Wiktor Czernow zanotowaÅ‚ przewidywania przyszÅ‚ego marszaÅ‚ka Polski: ”Rosja bÄ™dzie pobita przez AustriÄ™ i Niemcy, a te z kolei bÄ™dÄ… pobite przez siÅ‚y anglo-francuskie (lub anglo-amerykaÅ„sko-francuskie). Wschodnia Europa bÄ™dzie pobita przez EuropÄ™ Å›rodkowÄ…, a Å›rodkowa z kolei przez zachodniÄ…. To wskazuje Polakom kierunek ich dziaÅ‚aÅ„, czyli pierwsza faza wojny – jesteÅ›my z Niemcami przeciw Rosji. Druga, koÅ„cowa faza wojny – jesteÅ›my z AngliÄ… i FrancjÄ… przeciw Niemcom„.

I nie to jest chyba najważniejsze, że PiÅ‚sudskiemu udaÅ‚o siÄ™ przewidzieć bieg wypadków, ale cel. ByÅ‚a nim NiepodlegÅ‚a Polska i ku niej wkrótce wyruszyÅ‚ ze swymi strzelcami, później legionistami, zalążkiem Wojska Polskiego nieistniejÄ…cego od 1831 roku. Polacy mieli być nie tylko statystami dziejów, ale stworzyć wÅ‚asnÄ… siÅ‚Ä™, która pozwoli wykorzystać miÄ™dzynarodowÄ… koniunkturÄ™.

Gdy Legiony Polskie zÅ‚ożyÅ‚y już pierwszÄ… daninÄ™ krwi, w Warszawie jesieniÄ… 1914 roku Roman Dmowski, przywódca ruchu narodowego, antagonista PiÅ‚sudskiego, w czasie wieczorów dyskusyjnych dla czÅ‚onków stronnictwa organizowanych w Muzeum PrzemysÅ‚u i Handlu zostaÅ‚ zapytany przez mÅ‚odego czÅ‚owieka o wizjÄ™ przyszÅ‚ej Polski. PrzywoÅ‚aÅ‚ wtedy historiÄ™ sprzed wojny, gdy Serbia prowadziÅ‚a negocjacje z monarchiÄ… austro-wÄ™gierskÄ…. I zwykle szybko siÄ™ one koÅ„czyÅ‚y. Austriacy zamykali granicÄ™ przed stadami serbskiej trzody stanowiÄ…cej gÅ‚ówne źródÅ‚o serbskiego eksportu. To wystarczaÅ‚o, aby zmusić maÅ‚e, niezdolne do dÅ‚uższego oporu paÅ„stwo do kapitulacji. I Dmowski wyciÄ…gaÅ‚ wnioski: ”Otóż, proszÄ™ panów, taka maÅ‚a Polska, Å›ciÅ›niÄ™ta miÄ™dzy RosjÄ… a Niemcami, nadto jeszcze pozbawiona morza, na pewno by miaÅ‚a jakieÅ› Å›winie czy coÅ› w tym rodzaju, co by sprawiÅ‚o, że jej niepodlegÅ‚ość rychÅ‚o okazaÅ‚aby siÄ™ fikcjÄ…. Naszym zadaniem nie jest tworzenie fikcji. My dążymy przede wszystkim do zjednoczenia narodu miÄ™dzy innymi dlatego, że zjednoczonemu, wielkiemu narodowi Å‚atwiej bÄ™dzie wywalczyć i utrzymać istotnÄ… niepodlegÅ‚ość„.

Wiele dzieliÅ‚o PiÅ‚sudskiego i Dmowskiego, różnili siÄ™ swymi koncepcjami, ale w tej kwestii siÄ™ spotykali. Przed stu laty pragnÄ™li dla Polski realnej, nie fikcyjnej niepodlegÅ‚oÅ›ci, a takÄ… mógÅ‚, w tym miejscu Europy – miÄ™dzy RosjÄ… a Niemcami – obronić jedynie Å›wiadomy swej wielkoÅ›ci Naród, zdolny zbudować na tyle silne paÅ„stwo, aby to nie inni decydowali o jego niepodlegÅ‚oÅ›ci.

Dr Jarosław Szarek
Nasz Dziennik, 26 lipca 2014

Autor: mj