Niech posłowie upomną się o krzyż
Treść
Koło poselskie Polska Plus złożyło w Sejmie projekt uchwały zobowiązującej parlamentarzystów do krytyki orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Chodzi o wyrok w sprawie krzyża we włoskiej szkole publicznej. Sygnatariusze projektu liczą na to, że zainicjuje on europejską debatę, a ta z kolei wpłynie na wynik odwołania, które Włochy złożyły do Wielkiej Izby Trybunału w Strasburgu.
Posłowie chcą, żeby Sejm zajął stanowisko w sprawie orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 3 listopada, zakazującego powieszenia krzyża w jednej z włoskich szkół publicznych, i "(...) aby Sejm wyraził zaniepokojenie wszelkimi decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą spokój społeczny" - czytamy w projekcie uchwały. Poseł Jan Filip Libicki wyraża nadzieję, że dokument w istotny sposób przyczyni się do właściwej reakcji opinii publicznej na kuriozalny - jak mówi - wyrok Trybunału. - Trybunał ten został powołany do obrony praw człowieka, a prawo do manifestowania przekonań religijnych jest prawem podstawowym. Wyrok w Strasburgu, jeśli nie gwałci, to przynajmniej podważa to prawo - twierdzi Libicki. - Jesteśmy przekonani, że Sejm RP powinien jasno upomnieć się o respektowanie wolności religijnej i przeciwstawić się dyskryminacyjnym praktykom, które oznaczają zakaz obecności krzyża w sferze publicznej - twierdzi Kazimierz Ujazdowski.
Inicjatywa ma charakter ponadpartyjny - pod projektem uchwały "w sprawie ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy", który został złożony do laski marszałkowskiej w środę, podpisało się już 72 posłów - wszyscy z Polski Plus, ale także kilku posłów z PO (m.in. Tadeusz Arkit, Paweł Arnd, Marek Biernacki, Grzegorz Dolniak oraz Jarosław Gowin), PSL (m.in. Franciszek Stefaniuk), PiS (Przemysław Gosiewski, Artur Górski, Czesław Hoc) oraz niezrzeszeni (Longin Komołowski i Wojciech Mojzesowicz).
- Jako katolicy nie mogliśmy przejść obok wyroku ze Strasburga obojętnie. Krzyż jest symbolem, na którym wyrosła nasza cywilizacja - mówią wspólnym głosem Tadeusz Sławecki (PSL), Jan Ołdakowski (PiS) oraz Marek Biernacki (PO). W uchwale posłowie apelują do parlamentów państw członków Rady Europy o podjęcie wspólnej refleksji nad sposobami ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy. W projekcie napisano m.in., że znak krzyża "jest nie tylko symbolem religijnym i znakiem miłości Boga do ludzi, ale w sferze publicznej, przypominając o gotowości do poświęcenia dla drugiego człowieka i ofiary, wyraża wartości budujące szacunek dla godności każdego człowieka".
Anna Ambroziak
"Nasz Dziennik" 2009-11-20
Autor: wa