Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nie oszczędzać na bezpieczeństwie

Treść

Prawo i Sprawiedliwość złoży w tym tygodniu w Sejmie wniosek o informację rządu i debatę w sprawie reformy służb mundurowych. Pracownicy służb obawiają się, iż pracujący nad reformą emerytur mundurówki rząd zabierze pracownikom dotychczasowe przywileje związane m.in. z możliwością przejścia na emeryturę po 15 latach służby.

Z inicjatywy klubu Prawa i Sprawiedliwości odbyła się w sobotę w Sejmie debata z udziałem polityków PiS i reprezentantów służb mundurowych poświęcona przede wszystkim obawom co do przygotowywanej przez ekipę Donalda Tuska reformy emerytur mundurówki, jak również kwestii cięć w wydatkach budżetów służb. Szef klubu parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski zapowiedział, że jego klub złoży w Sejmie wniosek o przeprowadzenie debaty w sprawie przygotowywanej przez rząd reformy. - Potrzebne jest jasne stanowisko rządu w tej sprawie. Powinni się wypowiedzieć premier Donald Tusk i minister Grzegorz Schetyna. Uważam, że rząd powinien wycofać się z zapowiedzi, które budzą niepokój w służbach mundurowych - mówił Gosiewski. W przygotowywanej przez rząd ustawie reformującej służby mundurowe może się znaleźć zapis likwidujący pewne przywileje emerytalne dla pracowników służb. Aktualnie mogą oni przejść na emeryturę po 15 latach służby. Rządowe zapowiedzi zmierzają do tego, by prawo do emerytury uzyskali ci, którzy ukończyli 55 lat i przepracowali w służbach przynajmniej 25 lat. Reforma dotyczyć będzie policji, straży pożarnej, straży granicznej, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Biura Ochrony Rządu.
Zdaniem szefa klubu PiS, taka zmiana byłaby nieuczciwa w stosunku do tych, którzy służbę czy to w policji, czy np. straży pożarnej bądź granicznej podjęli, "wiedząc", że po 15 latach mają prawo do emerytury. W opinii Gosiewskiego, zmiana warunków przejścia na emeryturę oznacza naruszenie praw nabytych obecnych pracowników służb. Podkreślał, że każda reforma, by była dobrze wprowadzona w życie, nie powinna być z góry narzucana, lecz prowadzona w drodze dialogu. Jarosław Zieliński, sekretarz generalny PiS, a w rządzie Prawa i Sprawiedliwości wiceszef MSWiA, zwracał uwagę, że gabinet Donalda Tuska, mimo iż cały czas zapowiada reformę, to konkretów nie przedstawił. Brakiem jasnego planu działania wprowadził tylko ogromne zamieszanie. - Cięcia budżetowe są bardzo duże, a zapowiedzi zmian w systemie emerytalnym bardzo nieodpowiedzialne. To wszystko powoduje, że sytuacja w formacjach mundurowych jest coraz gorsza, brakuje pieniędzy na wszystko. Nie napisano nawet założeń do ustawy, a już wywołano ogromny niepokój w formacjach mundurowych: zwiększyła się liczba funkcjonariuszy odchodzących na emerytury według obecnego systemu, a w samej policji jest więcej wakatów niż było - mówił. Według Zielińskiego, na bezpieczeństwie obywateli nie można oszczędzać, nawet w czasach kryzysu gospodarczego. - Bezpieczeństwo nas wszystkich jest jedną z najważniejszych wartości, a jego zabezpieczenie jest obowiązkiem rządzących - dodał poseł PiS.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna zapowiedział na początku roku w ramach szukania przez rząd oszczędności wydatków w ministerstwach, iż jest gotowy u siebie w resorcie ściąć wydatki aż o ponad 1,2 miliarda złotych. Zdaniem Antoniego Dudy, przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, reforma emerytur mundurówki powinna być dokładnie przemyślana, a wszelkie działania nie powinny nieść rewolucji, ale być ewolucyjne. - Zgłaszane dzisiaj propozycje zmian w systemie emerytalnym są zagrożeniem, są szkodliwe dla państwa i dla obywateli - mówił Duda. Wyraził nadzieję, że analogiczne spotkanie związkowców służb mundurowych odbędzie się także z pozostałymi klubami parlamentarnymi. Duda poinformował, że kluby opozycyjne: PiS i Lewica, zgodziły się, że aktualnie pracujący w służbach powinni mieć możliwość przejścia na emeryturę na zasadach, jakie obowiązują obecnie. Zmienione przepisy mogłyby natomiast dotyczyć nowych pracowników. W jego opinii, możliwe jest wprowadzenie zmiany polegającej na stworzeniu programu motywacyjnego dla tych pracowników służb, którzy zdecydowaliby się pracować ponad 15 lat.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2009-04-27

Autor: wa

Tagi: policja sluzby mundurowe