Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - główne uroczystości obędą się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL-u
Treść
Dziś oddajemy cześć i wyrażamy pamięć o Żołnierzach Niezłomnych. Główne uroczystości odbędą się w powstającym Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL-u. Znajduje się ono w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.
To w tym miejscu 1 marca 1951 roku została zamordowana 4. Komenda WiN-u. Dziś tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Na uroczystości, które w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL rozpoczną się o godz. 16.00, zaprasza dyrektor placówki Jacek Pawłowicz.
– Na placu będzie organizowany obóz partyzancki. 80 rekonstruktorów z całej Polski zjeżdża się, aby pokazywać tę wspaniałą historię Żołnierzy Wyklętych, żołnierzy antykomunistycznego powstania. Na drukarni będzie rekonstrukcja Powstania Warszawskiego, tego, co się działo w Warszawie w czasie okupacji niemieckiej, począwszy od wejścia Niemców do dramatu Powstania Warszawskiego. Nieprawdopodobna historia, opowiedziana w sposób wyjątkowy przez jedną z najważniejszych, najwspanialszych grup rekonstrukcyjnych – zgrupowanie „Radosław” – gdzie Państwo, jeżeli przyjdziecie, a wszystkich zachęcam, będziecie mogli wziąć udział w tej niebywałej historii, poczuć się mieszkańcami Warszawy, bombardowanej przez bandytów niemieckich – mówi Jacek Pawłowicz.
Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowane są całym kraju.
Święto to ustanowił parlament w 2011 r. „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia”. W uzasadnieniu wskazano, że bronili oni niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj