Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Treść

Po raz pierwszy obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto zostało ustanowione z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.

24 marca 1944 r. – Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów to dzień, w którym Niemcy zamordowali rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich sześcioro dzieci za ukrywanie Żydów. Na mocy ustawy przyjętej przez Sejm, a zgłoszonej przeze prezydenta, 24 marca jest świętem państwowym.

Szanowni Państwo, po raz pierwszy oficjalnie obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Pomoc naszych przodków przed dziesiątkami lat – w czasach II wojny światowej – dla Żydów była jednym z najpiękniejszych aktów – mówił prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Instytut przygotował spot opowiadający o rodzinie Ulmów. Można go zobaczyć [tutaj].

Dr Krzysztof Kawęcki podkreślił, że przypomnienie światu bohaterstwa rodziny Ulmów jest dziś bardzo ważne dla Polski.

– Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów ma również znaczenie nie tylko dla Polaków, nie tylko dla relacji polsko- żydowskich, ale również pokazuje światu i Europie rolę, jaką spełniali Polacy – zaznaczył dr Kawęcki.

Z kolei Poczta Polska przygotowała wystawę: Akcja „Żegota” Polski Podziemnej oraz znaczek poświęcony Irenie Sendlerowej w nakładzie 100 tys. sztuk.

Dzięki współpracy z IPN Poczta Polska prezentuje wystawę. Połączone to jest z momentem, w którym Poczta także prezentuje znaczek poświęcony Irenie Sendlerowej w 10. rocznicę śmierci – powiedział prezes zarządu Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski.

„Żegota” to tajna organizacja działająca w ramach Polskiego Państwa Podziemnego, której jedynym celem było ratowanie Żydów – przypomniała dr Joanna Lubecka z IPN oddział w Krakowie.

– Polska była wyjątkowym krajem, w tym sensie, że tu żyło – szacuje się – od 3 milionów do 3,2 Żydów. To było najwięcej w Europie – powiedziała dr Lubecka.

W upamiętnienie Polaków ratujących Żydów włączają się szkoły, bo dla uczniów to fascynująca lekcja historii.

W przyszłym tygodniu w Markowej na Podkarpaciu w Muzeum Polaków ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów odbędzie się debata ukazująca, jak wiele Polacy zrobili dla ratowania Żydów w porównaniu z innymi społeczeństwami Europy podczas II wojny Światowej.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 24 marca 2018

Autor: mj

Tagi: Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów