Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nagroda za niezłomną postawę

Treść

Pierwsze i podstawowe wyzwanie współczesnego świata to wołanie o obecność Boga w naszym życiu, obecność Boga prawdziwego, realnie przeżywaną – mówił wczoraj ks. abp Józef Michalik na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego po otrzymaniu honorowego doktoratu tej uczelni.

– Proszę zwrócić uwagę, w polskim parlamencie ani w mediach nie ma intensywnej, gorącej dyskusji o Polsce, o wizji jej przyszłości, o strategii perspektywicznej Narodu, a jeśli te tematy się pojawiają, to często na jakichś marginesach albo wśród publicystów katolickich w „Naszym Dzienniku”, w Telewizji Trwam – mówił ks. abp Józef Michalik na UKSW po otrzymaniu honorowego doktoratu tej uczelni. Przewodniczący Episkopatu Polski wyraził szczere podziękowanie za wyróżnienie i liczną obecność gości, a w wykładzie zwrócił uwagę na wyzwania Kościoła wobec znaków czasu współczesnej Europy i na realizm Kościoła katolickiego w Polsce w ocenie zjawisk społecznych i rzeczywistości. UKSW uhonorował ks. abp. Michalika najwyższą godnością akademicką za „postawę i zasługi wybitnego kapłana Kościoła katolickiego i Syna narodu polskiego”. „(…) Jako arcypasterz powierzonych sobie Kościołów partykularnych wykazuje postawę niezłomną w obronie wiary i praw ludzi wierzących, a zarazem otwartą na świat, który potrzebuje zbawienia” – odczytał uchwałę ks. prof. Piotr Tomasik, dziekan Wydziału Teologicznego UKSW. Na uroczystości w wypełnionej auli Jana Pawła II na UKSW byli obecni nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore, przedstawiciele Episkopatu Polski, metropolici i ordynariusze archidiecezji i diecezji polskich, Kościoła prawosławnego, przedstawiciele świata polityki i nauki.

– Do nas należy rozeznawanie znaków czasu – mówił ks. abp Michalik, przypominając zalecenia Pana Jezusa, jakie pozostawił swoim uczniom. Wskazując na współczesne przemiany globalne, zagrożenia wiary, rodziny, społeczeństwa, narodu, metropolita przemyski mówił, że naszym zadaniem jest identyfikowanie współczesnych kryzysów i szukanie rozwiązań.

Przewodniczący KEP przestrzegał przed odłączeniem oceny moralnej od wydarzeń społecznych i politycznych, od uchwalanych ustaw i stylu rządzenia państwem. – Ludzie wiary i sumienia nie mogą się wymawiać od zaszczytu zaangażowania w rozeznawanie współczesnej rzeczywistości i podejmowanie wysiłków, aby wśród wyścigu poszukiwań nauk medycznych, społecznych, ekonomicznych czy kosmicznych nie zagubiono człowieka – wskazywał ks. abp Michalik. Podkreślił znaczenie sumienia oświeconego wiarą, które uzdrawia logikę polityków oraz społeczników i stawia pytania o dobro wspólne. – Kościół ma obowiązek wskazywać kryteria poprawnego sumienia, mówić o przydatności lub o niebezpieczeństwach zawartych w programach czy projektowaniu ustaw sprzecznych z etyką – mówił, dodając, że nie można oczekiwać od Kościoła poparcia konkretnego kandydata w wyborach. Przewodniczący KEP zaznaczył, że Kościół w Polsce nie może zrezygnować z mówienia o tym, co uważa w dzisiejszej rzeczywistości za dobre i złe, za niegodne i nie do zniesienia dla godności człowieka. Podkreślił jednocześnie, że nie można nie protestować wobec odrzucania historycznej prawdy o chrześcijańskich korzeniach Europy, wobec różnych oskarżeń Kościoła o obskurantyzm, prób prawnej eliminacji krzyża z przestrzeni publicznej.

Nasz Dziennik Piątek, 22 lutego 2013

Autor: jc