Na Światowych Dniach Młodzieży w Polsce bezpiecznie
Treść
Polscy obywatele są bezpieczni, służby trzymają rękę na pulsie – zapewnia polski rząd. To ważna wiadomość przed rozpoczynającymi się Światowymi Dniami Młodzieży. Do Krakowa już zjeżdżają pielgrzymi z całego świata.
– My na to wydarzenie również jesteśmy przygotowani, a więc i Błonia i Brzegi i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia będą zabezpieczone pod względem medycznym i pod względem bezpieczeństwa. Cieszę się bardzo, że dzisiaj państwo możecie zobaczyć szpital polowy, zobaczycie wyposażenie samolotów Casa, zobaczycie inne rzeczy, które związane są z zabezpieczeniem medycznym. Myślę, że to pozwoli i Państwu i nam czuć się bezpiecznie – poinformował wojewoda małopolski Józef Pilch.
Po kilku miesiącach przygotowań gotowe do działania jest również Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.
– W zabezpieczeniu medycznym będzie uczestniczyć około 3,5 tysiąca osób. To są zarówno lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, jak i ratownicy i olbrzymia grupa wolontariuszy, zarówno ZHP, ZHR, Zakonu Maltańskiego, Malty, PCK i jeszcze innych organizacji. Samych zespołów ratownictwa będziemy mieć 134 z całej Polski, mamy praktycznie od północy po krańce południowo-wschodnie i zachodnie – dr Małgorzata Popławska, dyrektor pogotowia ratowniczego w Krakowie.
Wszelkie działania zabezpieczające na czas Światowych Dni Młodzieży są na takim poziomie, że pielgrzymi którzy przyjadą do Polski mogą czuć się bezpiecznie – powiedział Stanisław Nowak, komendant Państwowej Straży Pożarnej.
– Strażacy zabezpieczają zwiększoną częstotliwość zwiedzania muzeum w Auschwitz, są zastępy strażackie, które są już w Łagiewnikach. Także my powoli rozpoczęliśmy łagodnym rytmem. Mamy nadzieję, że brak naszych działań w sensie działań ratowniczo-gaśniczych będzie utrzymany do samego końca – podkreślił komendant wojewódzkiej PSP w Krakowie Stanisław Nowak.
Z kolei dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowskizwrócił uwagę, że po raz pierwszy wprowadzono unikatowe rozwiązania w zakresie zabezpieczenia medycznego i bezpieczeństwa
– Zostało przygotowanych około 800 łóżek szpitalnych w Krakowie i w okolicach, ponad 700 łóżek w województwie śląskim, bo również musimy pamiętać, że 28 lipca są uroczystości na Jasnej Górze. Mamy przygotowane 75 sal intensywnej terapii z możliwością rozszerzenia do 105 – powiedział dr hab. Robert Gałązkowski.
Także policja przygotowana jest na różne scenariusze zdarzeń.
– Policja może spotkać się ze zdarzeniem bądź sytuacją, gdzie jakiś pozostawiony pakunek czy paczka niewiadomego pochodzenia pojawi się, jeżeli otrzymamy sygnał to właśnie policjanci, którzy na co dzień obsługują tego typu urządzenia, pojawiają się na miejscu i sprawdzają zawartość takiego pakunku – zaznaczył Grzegorz Gubała, rzecznik prasowy małopolskiej policji.
Spotkanie młodych w Krakowie odbywa się pod hasłem „Błogosławieni miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Poniedziałek i wtorek do południa to dla uczestników ŚDM czas na dojechanie do Krakowa i zakwaterowanie, odebranie tzw. pakietów pielgrzyma. Msza św. oficjalnie rozpoczynająca ŚDM zacznie się jutro o godz. 17.30 na krakowskich Błoniach – będzie jej przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja, 25 lipca 2016r.
Autor: mj