Moody's: projekt wsparcia kredytobiorców negatywny dla ryzyka kredytowego polskich banków
Treść
Prezydencki projekt wsparcia kredytobiorców jest negatywny dla ryzyka kredytowego polskich banków, bo może obniżyć ich zyskowność – oceniła w raporcie agencja ratingowa Moody’s. W ostatnią środę do Sejmu wpłynęły propozycje nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji.
Według agencji Moody’s, koszt prezydenckiego projektu, który cieszy się wsparciem KNF i NBP, jest niższy niż wcześniejsze propozycje. Moody’s oceniło, że nowe rozwiązania nie będą miały wpływu na rozwój banków oraz ich zdolność do prowadzenia akcji kredytowej.
Poseł Janusz Szewczak, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych, podkreśla, że agencje finansowe zawsze najbardziej będą dbały o interesy banków.
– Agencja Moody’s wolałaby pewnie, żeby w ogóle w tej sprawie nic się nie działo To byłoby z pewnością najkorzystniejsze dla sektora bankowego i banków, które zaszalały z chciwości i dość niefrasobliwie traktowały obowiązujące w Polsce prawo, choćby w zakresie prawa bankowego. Myślę, że agencje ratingowe dały już tyle przykładów kompromitacji, jeśli chodzi o lobbystyczne oceny na rzecz zwłaszcza lobby lichwiarsko-bankowego na świecie, że skala kompromitacji jest nieograniczona – mówi Janusz Szewczak.
Prezydenckie propozycje zakładają m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie, w stosunku do ustawy z 2015 r. Poza tym w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców powstać ma nowy Fundusz Restrukturyzacyjny. Według szacunków, w takim wariancie maksymalne roczne obciążenie sektora bankowego wyniesie ok. 3,2 mld zł.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 8 sierpnia 2017
Autor: mj
Tagi: Moody