Modernizacja fotoradarów na polskich drogach
Treść
Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje instalację nowych oraz zmodernizowanie istniejących fotoradarów stacjonarnych na drogach w Polsce w perspektywie do 2023 roku.
Inwestycja przeprowadzona zostanie w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Planowany jest zakup ponad 600 urządzeń. Wartość zadania wynosi ponad 160 mln złotych. Obecnie wyłaniana jest firma do opracowania studium wykonalności projektu.
Przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury poseł Bogdan Rzońca zaznacza, że w Polsce nadal jest wiele miejsc, gdzie wciąż dochodzi do wypadków samochodowych, a w których nie ma do chwili obecnej żadnego fotoradaru.
– Mamy w Polsce bardzo dużo już zdiagnozowanych tzw. miejsc niebezpiecznych i te miejsca niebezpieczne są oznakowane. Te miejsca są po prostu bardzo newralgiczne z punku widzenia bezpieczeństwa; pasażera, przechodnia, pieszego i zauważamy, że tam gdzie te miejsca są, potrzebne są absolutnie nowe rozwiązania komunikacyjne. Te miejsca są bardzo, wymowne, tam są napisane informacje, ile było wypadków, ile osób zginęło. Wiemy, że te koszty zdarzeń drogowych są bardzo wielkie, więc jeśli mówimy o ustawianiu nowych urządzeń, które by w jakiś sposób powodowały, że kierowcy będą bardziej ostrożnie jeździć to ja jestem za tym – podkreśla Bogdan Rzońca.
Obecnie na polskich drogach pracuje ponad 400 stacjonarnych fotoradarów, 30 odcinkowych pomiarów prędkości i 30 zestawów do rejestracji przejazdu na czerwonym świetle.
W okresie wakacyjnym od 24 czerwca do 3 sierpnia fotoradary zarejestrowały ponad 136 tys. wykroczeń.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 8 sierpnia 2017
Autor: mj