Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wzywa stronę rosyjską do niezwłocznego wydania wraku Tu-154 M

Treść

MSZ przekazało notę dyplomatyczną wzywającą stronę rosyjską do niezwłocznego wydania wraku Tu-154 M. W dokumencie napisano, że żadna norma prawa międzynarodowego nie daje podstawy dla przetrzymywania przez Rosję własności Polski.

Do tragedii pod Smoleńskiem doszło 10 kwietnia 2010 roku. Zginęło 96 osób. Wrak samolotu do tej pory pozostaje na płycie lotniska Smoleńsk Północny.

Przedstawiciele polskich władz wielokrotnie podnosili sprawę zwrotu wraków w rozmowach ze stroną rosyjską.

– To jest kolejna nota dyplomatyczna, którą Ministerstwo Spraw Zagranicznych skierowało do Federacji Rosyjskiej w tej sprawie. W nocie wskazujemy jasno na bezprawność przetrzymywania wraku polskiego samolotu wojskowego Tupolew 154 na terenie Federacji Rosyjskiej – zaznaczył wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Wiceszef MSZ mówił, że rezolucja Rady Europy w tej sprawie wskazuje, że wrak powinien być w Polsce. Kwestionujemy argumenty, na które powołuje się Rosja – dodał.

– Ponieważ na notę grudniową odpowiedź strony rosyjskiej wpłynęła do nas w marcu, ta dzisiejsza nota te argumenty strony rosyjskiej dezawuuje, a jednocześnie oczywiście ta data złożenia tej noty ma ważny wymiar symboliczny. W 10. rocznicę tej katastrofy upominamy się o sprawę, która tak naprawdę powinna już dawno być sprawą rozstrzygniętą. Niestety zaniedbania w tej sprawie, poczynione krótko po katastrofie smoleńskiej, sprawiły, że dzisiaj to odzyskanie wraku jest niesłychanie trudne, ale nie należy ustawać w wysiłkach, żeby stało się to faktem – podkreślił Szymon Szynkowski vel Sęk.

W maju ubiegłego roku szef MSZ prof. Jacek Czaputowicz poruszył ten temat na spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

Następnie we wrześniu 2019 r. Jacek Czaputowicz ocenił, że Rosja nie jest skłonna poddać się zobowiązaniom wynikającym z tej rezolucji.

Jacek Czaputowicz zapowiedział, że Polska będzie podnosić tę kwestię na forum Rady Europy. W ubiegłym roku przedstawiciele Prokuratury Krajowej dwukrotnie dokonali oględzin wraku.

RIRM

Żródło: radiomaryja.pl, 10 kwietnia 2020

Autor: mj