Minister prokuratorem już nie będzie?
Treść
Opozycja krytykuje rządowy projekt oddzielenia funkcji prokuratora generalnego od stanowiska ministra sprawiedliwości. Klub PiS wskazuje, że zaowocuje to kontrolą polityczną nad prokuraturą ze strony partii rządzącej.
- Zmiany pod pretekstem rozÅ‚Ä…czenia urzÄ™du ministra sprawiedliwoÅ›ci i prokuratora generalnego w istocie prowadzÄ… do przejÄ™cia prokuratury przez rzÄ…dzÄ…cych - oceniÅ‚ Zbigniew Wassermann (PiS). - Klub PiS bÄ™dzie gÅ‚osowaÅ‚ za odrzuceniem tego projektu - dodaÅ‚. WedÅ‚ug posÅ‚a, "rozÅ‚Ä…czenie obu funkcji jest bezzasadne, bo minister musi mieć wpÅ‚yw na przestrzeganie praworzÄ…dnoÅ›ci i ksztaÅ‚towanie polityki karnej". WskazaÅ‚, że w obliczu oddzielenia obu funkcji mówienie o niezależnoÅ›ci prokuratora generalnego jest "iluzoryczne", a pozycja prokuratora generalnego bÄ™dzie niższa, gdy nie bÄ™dzie on miaÅ‚ rangi ministra. Wassermann skrytykowaÅ‚ również propozycjÄ™ wskazywania kandydatów na prokuratora generalnego przez KrajowÄ… RadÄ™ SÄ…downictwa, ponieważ Konstytucja, która okreÅ›la zadania KRS, nie przewiduje takiego uprawnienia.
Projekt zdecydowanie popiera koalicja rzÄ…dzÄ…ca. - Jestem zdeterminowany, aby przepisy reformujÄ…ce ustrój prokuratury weszÅ‚y w życie od 1 stycznia 2010 roku - mówiÅ‚ w Sejmie minister sprawiedliwoÅ›ci Andrzej Czuma. PodkreÅ›liÅ‚, że przyjÄ™to propozycjÄ™ opozycji, aby prokuratora generalnego powoÅ‚ywaÅ‚ prezydent. - W tej materii posÅ‚uchaliÅ›my naszych kolegów z PiS. Pierwotnie zamierzaÅ‚em, aby prokuratora generalnego powoÅ‚ywaÅ‚ prezes Rady Ministrów - powiedziaÅ‚ minister. Zdaniem Wojciecha Wilka (PO), celem ustawy jest "rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwoÅ›ci oraz stworzenie warunków do wzmocnienia niezależnoÅ›ci prokuratury poprzez uwolnienie jej od politycznych nacisków".
Z kolei klub Lewicy zgÅ‚osiÅ‚ poprawki do projektu. Ryszard Kalisz mówiÅ‚, że nie powinno siÄ™ cedować uprawnieÅ„ prezydenta na premiera w przypadku niemianowania prokuratora generalnego w wyznaczonym czasie przez tego pierwszego. - WÅ‚aÅ›ciwe jest powoÅ‚ywanie prokuratora generalnego przez prezydenta i nie można mieć nigdy odniesienia do konkretnej osoby, która peÅ‚ni ten urzÄ…d - mówiÅ‚ poseÅ‚. DodaÅ‚, że "tworzenie przepisów poÅ›lizgowych przewidujÄ…cych, iż jeÅ›li przez trzy miesiÄ…ce prezydent nie powoÅ‚a prokuratora generalnego, to powoÅ‚a go premier, jest niezgodne z KonstytucjÄ…". Dlatego Lewica chce wykreÅ›lenia tego zapisu. Projekt nowelizacji trafiÅ‚ ponownie do sejmowej Komisji SprawiedliwoÅ›ci i Praw CzÅ‚owieka, która zajmie siÄ™ zgÅ‚oszonymi poprawkami.
ZB
"Nasz Dziennik" 2009-07-16
Autor: wa