Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Minister J. Szyszko: Polska odegrała w Paryżu ważną rolę

Treść

fot. E. Sądej/Nasz Dziennik

Polska miała duży wkład w pracach nad porozumieniem paryskim – stwierdził, w poniedziałkowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja minister środowiska Jan Szyszko. Polityk odniósł się w ten sposób do podpisanego w Nowym Jorku przez premier Beatę Szydło porozumienia klimatycznego.

Porozumienie – pod którym swoje podpisy złożyli łącznie przedstawiciele 170 państw – zakłada zmianę polityki klimatycznej od 2020 roku aż do końca obecnego wieku. Polega ona nie tylko na redukcji emisji dwutlenku węgla, ale także na wykorzystaniu CO2 z atmosfery – po to, aby regenerować układy przyrodnicze i gleby rolne, by te produkowały więcej lepszej jakościowo żywności – tłumaczył minister.

Węgiel organiczny – ten, który bierze się z dwutlenku węgla przez pochłanianie, dostając się do gleby poprzez rośliny, zapewnia lepszą produkcję tych gleb, a także większą sprawność pod względem oddawania dobrej wody i dobrego powietrza. To samo się dzieje, gdy wykorzystujemy węgiel do redukcji lasów i ich sadzenia – mówił minister środowiska Jan Szyszko.

Prof. Szyszko stwierdził, że zawarcie paryskiego porozumienia ma ogromne znaczenie, ponieważ dotyczy niemal wszystkich państw świata.

– Jest to wielki sukces z tego punktu widzenia, że rzeczywiście zaczynamy się po roku 2020 martwić o losy całego świata i porozumienie paryskie mówi wyraźnie, że w tym porozumieniu mają uczestniczyć nie tylko wysoko rozwinięte państwa, ale wszystkie państwa świata – tłumaczy Jan Szyszko.

Minister podkreślał, że podpisanie porozumienia przez polską delegację wpłynie pozytywnie na ochronę środowiska w naszym kraju.

– Specyfika Polski polega na tym, że naszym podstawowym nośnikiem energii są węgiel kamienny i brunatny. Wynegocjowaliśmy więc, że po roku 2020 będziemy starali się coraz mniej emitować dwutlenku węgla do atmosfery, spalając węgiel kamienny i brunatny, które w dalszym ciągu będą ekwiwalentem polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Z drugiej strony, ten dwutlenek węgla, który wyemitujemy, będziemy mogli wliczyć sobie w bilansie emisji w ten sposób, że będziemy go pochłaniali przez Polskie Lasy Państwowe po to, by wzmóc pojemność tych Lasów, czyli będziemy z jednej strony, emitowali, a z drugiej strony, pochłaniali – wyjaśnił prof. Jan Szyszko.

Minister środowiska podkreślił także, że Polska odegrała znaczącą rolę przy tworzeniu porozumienia, a wszystkie postulaty wystosowane przez naszą delegację zostały przyjęte.

Dokument wejdzie w życie, kiedy emisja dwutlenku węgla do atmosfery będzie stanowić 55% w układzie światowym. Jego najważniejszym postulatem jest zmniejszenie tempa koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze.

RIRM

radiomaryja, 26 kwietnia 2016

Autor: TK