Min. P. Czarnek: Program ,,Dobrze widzieć" będzie kontynuowany na szeroką skalę
Treść
Program profilaktyki krótkowzroczności u uczniów „Dobrze widzieć” będzie kontynuowany na szeroką skalę – poinformował minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek.
Zamiast szkolnej ławki – biurko w pokoju, zamiast tablicy – ekran komputera. Tak przez wiele miesięcy wyglądała rzeczywistość polskich uczniów. Przez pandemię koronawirusa wprowadzona została nauka zdalna. I choć obecnie dzieci i młodzież wróciły do szkoły, są kwestie, które niepokoją – mówi okulista prof. Robert Rejdak.
– W tej chwili podwoiła się częstość występowania wad refrakcji i zdarzają się poważne problemy, jak niedowidzenie czy np. choroba zezowa, które są niezdiagnozowane – zwraca uwagę prof. Robert Rejdak.
By temu zaradzić, Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Ministerstwem Zdrowia opracowało program profilaktyki krótkowzroczności „Dobrze widzieć”. Jest on skierowany do klas I-III.
– Program „Dobrze Widzieć” to jeden z naszych flagowych programów, które mają za zadanie wyjść z kryzysu popandemicznego – wskazuje minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek.
Program jest realizowany dzięki współpracy z prorektorem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Robertem Rejdakiem, oraz jego zespołem. Badaniem wstępnym programu objęta została grupa uczniów z województwa lubelskiego.
– Ten program będziemy kontynuować na szeroką skalę, bo już efekty tego pilotażu pokazują, że problem krótkowzroczności po pandemii, po okresie nauki zdalnej, jest niezwykle duży i trzeba zbadać dzieci, zdiagnozować, żeby im potem pomóc – tłumaczy prof. Przemysław Czarnek.
W tym celu wykorzystywana jest bardzo nowoczesna kamera o ultra szerokokątnym polu obrazowania – mówi dr hab. Anna Matysik–Woźniak z Uniwersytetu medycznego w Lublinie.
– Dzięki temu najnowocześniejszemu urządzeniu możemy dokładnie zobrazować nie tylko sam nerw wzrokowy, plamkę żółtą, ale także szeroki obwód dna oka – i to wszystko podczas jednego badania – podkreśla dr hab. Anna Matysik–Woźniak.
Jak wskazują okuliści, takim programem objęte powinny zostać również dzieci nieco starsze. Program, jego założenia oraz dotychczasowe wyniki przedstawiony został w Szwajcarii i Niemczech.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 30
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj