Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Miesiąc Świadomości Raka Piersi. Onkolodzy apelują o regularne badania profilaktyczne

Treść

Październik jest miesiącem Świadomości Raka Piersi. Choroba ta rocznie dotyka 18 tysięcy kobiet. Lekarze apelują o regularne badania profilaktyczne.

Rak piersi to najczęstszy nowotwór występujący u kobiet.

– Dotyczy on ok. 8-10 proc. populacji żeńskiej – informuje chirurg, onkolog, dr Cezary Warężak.

Niepokoić powinny jakiekolwiek objawy wyczuwalne w obrębie piersi. W takiej sytuacji panie powinny zgłosić się do lekarza rodzinnego, który skieruje na dalsze leczenie. To bardzo ważne, bo – jak podkreśla onkolog prof. Adam Maciejczyk – wcześnie wykryty nowotwór piersi daje bardzo duże szanse na wyleczenie.

– Panie, które mają małe zmiany, mają szansę być w pełni zdrowe i wrócić do pełnej aktywności, łącznie z aktywnością zawodową – mówi prof. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Onkolodzy szczególnie w październiku, miesiącu świadomości raka piersi, apelują o regularne badania profilaktyczne. Zacząć należy już w okolicach 30. roku życia.

– Nie dotyczy to kobiet, u których występowały  nowotwory piersi w rodzinie, zwłaszcza u krewnych pierwszego czy drugiego stopnia, gdzie diagnostykę wprowadzamy znacznie wcześniej, bo już około 25. roku życia – wyjaśnia dr n. med. Cezary Warężak.

Kobiety pomiędzy 50. a 69. rokiem życia mogą skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych, które refundowane są przez Ministerstwo Zdrowia.

– Nawet do małych miejscowości docierają tzw. mammobusy. Pacjentki są informowane listownie o tym, że jest możliwość wykonywania badań. Natomiast nie wszystkie na badania się zgłaszają – mówi dr n. med. Cezary Warężak.

Harmonogram postoju mammobusów dostępny jest [tutaj]. 

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 24

Autor: mj