Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Treść

Po raz piętnasty obchodzony jest dziś Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata i promocji wielojęzyczności, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących.

Ponad połowa spośród około 6,5 tysiąca języków, którymi mówi się na świecie, jest zagrożona.

Prof. Piotr Jaroszyński, filozof, członek Rady Naukowej WSKSiM zwraca uwagę, że bez języka nie byłoby wspólnoty.

- Zadaniem każdego języka jest komunikacja czyli możliwość nawiązania łączności w ramach pewnej wspólnoty. W przypadku języków ojczystych, chodzi tutaj o wspólnotę nie tylko tę, która aktualnie żyje na ziemi w swojej ojczyźnie, ale również o wspólnotę historyczną, która obejmuje wiele pokoleń, które właśnie posługiwały się w tym samym, albo bardzo podobnym językiem. Naszym zadaniem z racji zarówno narodowych jak i politycznych jest jak największa troska o to, aby ocalić język polski w jego pięknie i jego bogactwie – zaznacza prof. Piotr Jaroszyński.

Polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie, posługuje się nią ponad 40 mln ludzi w Polsce i poza jej granicami. Jak wykazują badania przeprowadzone pod koniec XX wieku, jest ona symbolem tożsamości narodowej. 92 proc. Polaków uważa, że tym, co spaja naród jest właśnie język.

RIRM

źródło: RIRM, 21 lutego 2015

Autor: mj