Przejdź do treści
Przejdź do stopki

MFW krytykuje politykę dot. kredytów frankowych i wieku emerytalnego

Treść

Międzynarodowy Fundusz Walutowy krytykuje projekty przewalutowania kredytów frankowych oraz obniżenia wieku emerytalnego. W corocznym raporcie Fundusz ocenił, że projekty te mogą zaszkodzić finansom publicznym i wpłynąć na obniżenie wzrostu gospodarczego.

Raport wskazuje wśród czynników ryzyka m.in. spowolnienie na rynkach wschodzących, niestabilność na rynkach finansowych i stagnację w strefie euro.

Fundusz natomiast pozytywnie ocenił niedawne zmiany prawne, regulujące rynek pożyczek pozabankowych w Polsce.

Jako ,,zakłócający równowagę” oceniono jednak wprowadzony niedawno podatek bankowy.

Europoseł i dr Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista, mówi, że w sprawie kredytów frankowych Fundusz wspiera stanowisko instytucji finansowych.

– To nie interes naszego kraju i naszego budżetu przyświeca tej uwadze, ale raczej interes instytucji, które wprowadziły te toksyczne instrumenty finansowe, a teraz to rozwiązanie przewalutowujące bardzo by im zaszkodziło. Przypominam, że taką operację przeprowadziły Węgry. Ich także ostrzegano, ale były zdeterminowane i rzeczywiście tę operację przeprowadziły. Banki w dalszym ciągu funkcjonują. Finanse węgierskie mają się całkiem dobrze. Natomiast, jeżeli chodzi o drugie rozwiązanie, to oczywiście powrót do poprzedniego wieku emerytalnego będzie oznaczał konieczność zwiększania dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ale nie takich, jak zakłada, myślę, Fundusz, ponieważ to rozwiązanie wprowadza dobrowolność – ocenia europoseł Zbigniew Kuźmiuk. 

MFW prognozuje w raporcie, że wzrost gospodarczy wyniesie podobnie jak w ubiegłym roku około 3,6 procent, a w 2017 roku może nawet zbliżać się do 4 procent. Powinno to – zdaniem Funduszu – pomóc w stopniowym zbliżaniu się inflacji do poziomu około 1,5 do 3,5 procent pod koniec 2017 roku.

RIRM

radiomaryja, 18 maj 2016r

Autor: TK