Przejdź do treści
Przejdź do stopki

MEN przedstawi dziś informacje nt. szkół i przedszkoli w tym roku szkolnym

Treść

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawi dziś informacje nt. liczby nauczycieli, uczniów, szkół i przedszkoli w obecnym roku szkolnym. Dane te będą istotne, ponieważ 1 września weszła w życie reforma edukacji.

Związek Nauczycielstwa Polskiego prognozowało, że w wyniku zmian pracę straci nawet 35 tys. nauczycieli. Tymczasem już wiadomo, że zapotrzebowanie na etaty nauczycielskie wrosło o kilkanaście tysięcy. Z informacji „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że na Mazowszu przybyło 3 tys. pedagogów, natomiast w Małopolsce – 6 tys.

Poseł Iwona Michałek z sejmowej komisji edukacji na przykładzie Torunia zauważa, że do wzrostu liczby etatów przyczyniło się m.in zapotrzebowanie na pedagogów w oddziałach przedszkolnych.

Wiem, że np. w Toruniu nikogo nie zwolniono. Ci nauczyciele, którzy odeszli, odeszli z własnej woli, ponieważ przeszli na emeryturę. Natomiast liczba etatów się zwiększyła, ponieważ miasto utworzyło więcej oddziałów np. w przedszkolach. 3-latki są objęte obowiązkiem przedszkolnym, w związku z tym liczba nauczycieli w oddziałach przedszkolnych się zwiększyła. Potrzeba więcej pedagogów. Mało tego, okazało się, że pomoc pedagogiczna jest rozbudowana – wskazuje Iwona Michałek.

Z nowym rokiem szkolnym 2017/2018 rozpoczęła się kompleksowa reforma edukacji. Zmieniana jest struktura szkół – uczniowie, którzy w czerwcu skończyli VI klasę, zamiast do gimnazjów, poszli do VII klasy.

Docelowo system edukacji będzie obejmować: 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum, 3-letnią szkołę branżową I stopnia, 2-letnią szkołę branżową II stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy i szkołę policealną. Gimnazja będą zlikwidowane.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 13 listopada 2017

Autor: mj