MEN i IPN razem na rzecz edukacji historycznej
Treść
– Nasze działania wynikają z potrzeb młodzieży, z potrzeb nauczycieli i z wyników badań, mówiących o tym, jaki jest stan wiedzy historycznej młodych Polaków – powiedziała Anna Zalewska.
Prezes Instytutu dr Jarosław Szarek stwierdził, że IPN jest obecny w szkole od pierwszego dnia swojego istnienia, czyli od 16 lat i jest to jedno z najważniejszych pól aktywności Instytutu.
IPN od lat organizuje konferencje i lekcje historyczne oraz współpracuje z ośrodkami doskonalenia nauczycieli. Teraz ta współpraca ma być jeszcze ściślejsza i bardziej sformalizowana – zapewnił prezes IPN-u.
Pracownicy Instytutu mają uczestniczyć w tworzeniu podstaw programowych z historii i wiedzy o społeczeństwie. Jest to szczególnie ważne w kontekście najnowszej historii – podkreślił wiceminister edukacji Maciej Kopeć.
Współpraca ma sprawić, by młodzi Polacy jeszcze liczniej uczestniczyli w przedsięwzięciach patriotycznych i edukacyjnych organizowanych przez IPN. Resort zapewnia też, że znajdzie w swoim budżecie środki na wycieczki historyczne.
– Chcemy organizować wycieczki po miejscach związanych z historią Polski. Szczególnie chcemy organizować wycieczki na Kresy. Pokazać to dziedzictwo Polskich kresów, tego szczególnego miejsca – dodał dr Jarosław Szarek.
Instytut Pamięci Narodowej i Ministerstwo Edukacji Narodowej chcą też poszukiwać i wspierać wszelkie nowoczesne formy popularyzacji nauczenia historii.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 25 sierpnia 2016
Autor: mj