,,Marylki" - powstaje nowa inicjatywa modlitewna w intencji kapłanów
Treść
„Marylka” to grupa siedmiu osób, która modli się za konkretnego kapłana. Każdy z członków wspólnoty raz w tygodniu odmawia za wybraną osobę duchowną „Pod Twoją obronę”, dołączając intencję: o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Nowa inicjatywa modlitewna powstała przy sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Do akcji włączają się osoby z całej Polski.
Pierwsze „Marylki” powstały w Wielki Czwartek bieżącego roku. Modlitewna wspólnota znajduje się pod opieką Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Imienia Jezus, stąd nazwa katolickiej grupy – „Marylką” nazywano pierwszą matkę generalną Zgromadzenia, Marię Witkowską. Miała 21 lat, gdy bł. Honorat Koźmiński wybrał ją do prowadzenia Sióstr. Obecnie toczy się jej proces beatyfikacyjny.
„Marylki” za kapłanów to efekt wieloletniego rozeznawania (wraz z kapłanami i siostrami zakonnymi) oraz starań Bożeny i Piotra Wiśniewskich, małżeństwa spod toruńskiej miejscowości, aktywnie włączającego się w życie Kościoła.
– Widzimy, że kapłanów zaczyna powoli brakować. Jest tendencja, aby wprowadzać do Kościoła osoby świeckie (…). Do otrzymania sakramentów potrzebujemy wyświęconego kapłana. Nie zastąpimy kapłanów osobami świeckimi (…). O. Honorat Koźmiński w wielu pismach i listach przypominał, że cudem nad cudami jest Msza święta. Ludzie jeżdżą po całym świecie na jakieś pielgrzymki, a nie wiedzą, jakim cudem jest Msza św. i ofiara Pana Jezusa. Bez kapłana to się nie odbędzie. Jeśli chcemy wytrwać w wierze do końca, to tylko z kapłanami. Tylko oni mogą nam w tym pomóc – podkreśla Piotr Wiśniewski.
– Bez kapłanów dalej nie pójdziemy – dodaje Bożena Wiśniewska.
Do tej pory udało się już założyć ponad 13 „Marylek”. Duchową opieką otoczeni zostali m.in. kapłani posługujący w Radiu Maryja oraz przy toruńskim sanktuarium. Osoby duchowne są informowane o tym, że zostały objęte modlitewnym wsparciem.
– Powinniśmy modlić się za siebie nawzajem. Istotna jest łączność między kapłanami a osobami, które modlą się w „Marylce”. Przykładowo, jeśli jest dzień rocznicy święceń wybranego kapłana, dążmy do tego, by modlitwa była w tym dniu bardziej intensywna: możemy np. ofiarować za naszego kapłana Komunię Świętą. Kapłani potrzebują modlitwy i my też potrzebujemy – to działa w dwie strony – wskazuje Bożena Wiśniewska.
W inicjatywę chętnie włączyła się młodzież z Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
– Spodobała im się ta forma pomocy kapłanom. Studenci podjęli rękawicę, by propagować inicjatywę i zakładają „Marylki” dla kolejnych ojców (…). Młodzi ludzie modląc się za kapłanów – będą przy nich, zostaną Kościele; założą katolickie rodziny – zaznacza Bożena Wiśniewska.
Jak dołączyć do „Marylek”? Nie wypowiadamy tu żadnych przysięg. Wybieramy po prostu kapłana, za którego będziemy się modlić. Zachęcamy do włączenia się w to dzieło sześć pozostałych osób. Każdy z grupy raz w tygodniu odmawia „Pod Twoją obronę” za danego kapłana oraz w intencji nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. Osoba zakładająca „Marylkę” jest za nią odpowiedzialna, a więc w razie potrzeby szuka nowego członka wspólnoty w miejsce osoby, która – z różnych względów – nie będzie już mogła uczestniczyć w tej grupie. Chodzi o zachowanie ciągłości modlitwy. Dodatkowo wierni włączający się w „Marylkę” są pod duchową opieką sióstr ze Zgromadzenia Najświętszego Imienia Jezus.
Monika Tomaszek/radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 5
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj