Przejdź do treści
Przejdź do stopki

M. Romanowski: Reforma prawa rodzinnego ma na celu m.in. ochronę rodziny i usprawnienie postępowań

Treść

Reforma ma na celu ochronę rodziny, wsparcie najsłabszych (w szczególności dzieci) oraz usprawnienie postępowań – tak zmiany w prawie rodzinnym uzasadniał wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski.

We wtorek kierownictwo resortu sprawiedliwości zaprezentowało główne założenia projektu reformy. Wśród zmian są: alimenty natychmiastowe, rodzinne postępowanie informacyjne, ochrona najmłodszych przed przemocą oraz skuteczne egzekwowanie prawa dziecka do kontaktów z rodzicami. [czytaj więcej] 

Przedstawiając szczegóły, wiceminister Marcin Romanowski powiedział, że projekt alimentów natychmiastowych to pewna kontynuacja rozwiązań przyjętych w 2017 roku.

– Proponujemy postępowanie nakazowe, które może trwać kilkanaście dni. Maksymalnie uproszczony formularz będzie także dostępny w internecie. Podstawowa dana, którą trzeba przekazać, to akt urodzenia dziecka. Nie ma potrzeby – mając na względzie prostotę formularza – korzystać z adwokatów. Wysokość alimentów będzie zależała od dwóch czynników, przede wszystkim od minimalnego wynagrodzenia oraz liczby dzieci. Proponujemy rozwiązania, które poniekąd wzorowane są na rozwiązaniach z innych krajów, jak Niemcy czy Austria – wyjaśnił wiceminister Marcin Romanowski.

Projekt przewiduje wygaśnięcie alimentów z chwilą ukończenia przez dziecko  25. roku życia. Są jednak wyjątki do przedłużenia świadczenia, m.in. stwierdzona niepełnosprawność.

Reforma wprowadza też rodzinne postępowanie informacyjne. Ma ono na celu pojednanie małżonków, a jeżeli nie będzie to możliwe, to zapewnienie, by rozwód następował bezkonfliktowo.

Jak zapowiedziało Ministerstwo Sprawiedliwości, to postępowanie będzie bezpłatne. Według projektu państwo bierze na siebie ciężar kosztów, które „być może doprowadzą do ugodowego zakończenia sporu”.

RIRM

Żródło: radiomaryja.pl, 12

Autor: mj

Tagi: Marcin Romanowski ochrona rodziny