Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Łódź: Nowoczesne konsorcjum naukowo-badawcze

Treść

W Łodzi powstaje Wielka Baza Genetyczna. Konsorcjum naukowo-badawcze ma nazwę „Sieć Identyfikacji Genetycznej Osób”. W jego skład wejdą wiodące laboratoria wykonujące badania identyfikacyjne i naukowe w kraju.

Konsorcjum ma stworzyć mobilny zespół identyfikacji ofiar zdarzeń masowych DVI. Będzie się on opierał na bazie systemu Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie.

Ma on szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia, zabezpieczyć ślady i szczątki ofiar oraz je sprawnie zidentyfikować. Sieć będzie współpracować m.in. z Instytutem Pamięci Narodowej.

W projekcie będą uczestniczyć eksperci z największym doświadczeniem w Polsce – mówi dr Andrzej Ossowski z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie.

Konsorcjum powstaje po to, żebyśmy – jako państwo – mieli do dyspozycji sprawny zespół, który wie, jak pracować. Ci specjaliści są zgromadzeni w jednym systemie, czyli ze sobą współpracują. Są w stanie w każdej chwili takie badania wykonać. Będziemy w stanie w ciągu kilku godzin zebrać się i znaleźć w miejscu katastrofy, nawet poza granicami kraju, i podjąć działania, które umożliwią późniejszą identyfikację. (…) Przypadek katastrofy smoleńskiej jest bardzo bolesnym przykładem, gdzie nastąpiły pewne problemy i błędy – wskazuje dr Andrzej Ossowski.

Sygnatariuszami umowy konsorcjum są m.in. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, UM w Łodzi, UMK w Toruniu, a także Instytut Ekspertyz Sądowych z Krakowa oraz Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii w Łodzi.  Te ośrodki będą identyfikować nie tylko ofiary zbrodni totalitarnych, ale także ofiary zdarzeń masowych np. katastrof.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 13 grudnia 2015

Autor: mj