Przejdź do treści
Przejdź do stopki

List do zagranicznych mediów przed rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz

Treść

W związku ze zbliżającą się rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz, do zagranicznych mediów zostanie rozesłany list, który ma na celu zapobiec używania kłamliwego sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”. Akcje wysyłania listów – szczególnie do niemieckich mediów – prowadzi Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom w porozumieniu z MSZ.

Niemieckie obozy koncentracyjne i zagłady na terenie Polski, w tym Auschwitz, były niemieckimi instytucjami, z niemieckim personelem państwowym, wypełniającymi niemieckie zadania gospodarcze i polityczne – czytamy w liście.

Maciej Świrski, prezes Reduty, zawraca uwagę, że między 26 a 27 stycznia pojawia się wiele artkułów dotyczących wkroczenia Armii Czerwonej do Auschwitz. Podkreśla, że jeżeli po otrzymaniu takiego listu, któraś z redakcji użyje oszczerczego sformułowania: „polskie obozy” to znaczy, że zrobi to świadomie.

Chodzi o to, by nie pojawiały się te oszczerstwa w druku, bo one zatruwają relacje polsko-niemieckie. Zwłaszcza w tym trudnym momencie, kiedy Niemcy wywierają nacisk na polski rząd i polskie społeczeństwo w celu przyjęcia tych warunków, które oni nam narzucają w związku z imigrantami, albo też chcąc obalić rząd RP – zaznacza Maciej Świrski.

Obóz zagłady w Auschwitz został utworzony w 1940 r. przez Niemców na terenie Polski okupowanej przez III Rzeszę po napaści na Polskę we wrześniu 1939 r.

Początkowo celem tego obozu była eksterminacja polskiej inteligencji. Po założeniu obozu Auschwitz II, stał się miejscem masowej eksterminacji Żydów.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 25 stycznia 2016

Autor: mj