Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Lekarze porozumieli się w sprawie umów dot. POZ

Treść

Po rozmowach z resortem zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia lekarze zjednoczeni w Porozumieniu Zielonogórskim oraz Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia zadeklarowali, że aneksy umów dot. Podstawowej Opieki Zdrowotnej podpiszą do 30 czerwca 2016 r.

Obie organizacje postulowały m.in. wygaszenie systemu weryfikacji pacjentów eWUŚ. Prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski mówi, że system nie działa sprawnie.

– My jesteśmy lekarzami, z którymi pacjenci mają najczęstszy i pierwszy kontakt, i oczywiście u nas właśnie okazuje się, że pacjent jest nieuprawniony do świadczeń. „Świeci się na czerwono” – mówiąc jak to wygląda praktycznie – nie mając o tym pojęcia, bo często jest przekonany, że jest ubezpieczony. A nagle w przychodni okazuje się, że nie jest. I w związku z tym, że jednak jest w stanie udowodnić, że powinien być uprawniony do świadczeń, musi wypełnić oświadczenie. I to oświadczenie jest ważne przez trzy miesiące, a w tym czasie pacjent ma chodzić czy pisać do instytucji, które mają wreszcie przywrócić mu ten status uprawnienia. Bardzo często te trzy miesiące są za krótkie – wyjaśnia Jacek Krajewski.

W efekcie rozmów obie organizacje otrzymały zapewnienie, że okres ważności oświadczeń pacjentów uprawniających do świadczeń w POZ zostanie wydłużony do pół roku. Dotychczas były to trzy miesiące.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział też wygaszenie systemu eWUŚ.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 24 grudnia 2015

Autor: mj