Kto skorzysta na specustawie mieszkaniowej??
Treść
3 miliony mieszkań obiecywało w kampanii wyborczej wybudować Prawo i Sprawiedliwość. Na razie zbyt wiele inwestycji w ramach rządowego programu Mieszkanie plus nie powstało, ale to ma się zmienić. W szybszej budowie mieszkań ma pomóc specustawa.
Specustawa mieszkaniowa ma skrócić czas przygotowania inwestycji z pięciu lat do roku. Określi też standardy inwestycji. I tak na przykład każda inwestycja będzie musiała mieć bezpośredni dostęp do drogi publicznej, a minimalna szerokość drogi wewnętrznej nie będzie mogła być mniejsza niż 6 metrów.
Jak wskazał radny Poznania Jan Sulanowski, nowe prawo pozwoli na szybsze i tańsze budowanie mieszkań.
– Główne korzyści tej ustawy polegają na tym, że skróci się czas uzyskiwania pozwoleń na budowę, a to z kolei odbije się na tym, że zwiększy się liczba mieszkań, w których będą mogli zamieszkać Polacy – zwrócił uwagę Jan Sulanowski.
Dziś inwestor planując budowę odbija się od urzędów. Biurokracja powoduje, że inwestycje powstają w bardzo wolnym tempie – powiedział Mateusz Rozmiarek, radny Poznania.
– W tej chwili często bywa tak, że inwestorzy czekają przynajmniej kilkanaście miesięcy, jeżeli nie kilka lat, chociażby na uzyskanie warunków zabudowy, pozwoleń na budowę i innych ważnych dokumentów wiążących do przeprowadzenia inwestycji – wskazał Mateusz Rozmiarek.
Specustawa mieszkaniowa ma przyspieszyć budowę mieszkań. Nowe prawo ma też odblokować dostęp do gruntów, które dotąd nie były brane pod uwagę przy budownictwie mieszkaniowym – zaznaczyła Ewa Jemielity, radna PiS z Poznania.
– W wielu częściach kraju możliwość zabudowy terenów poprzemysłowych, powojskowych, rolnych czy pokolejowych jest niemożliwa ze względu na brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i ta specustawa umożliwi zabudowywanie tych terenów – powiedziała Ewa Jemielity.
Według Platformy Obywatelskiej specustawa pozwoli na obchodzenie miejscowych planów zagospodarowania, to zaś grozi niekontrolowaną zabudową miasta. Z tymi argumentami nie zgadza się Jan Sulanowski z PiS.
– Przeciwnicy tej specustawy troszeczkę straszą, że zabudowa będzie niekontrolowana. Tutaj tym bezpiecznikiem jest, po pierwsze, rada gminy. Po drugie, budować na danym terenie będzie mógł ten podmiot, który posiada jakiś tytuł prawny do tego. Zatem tutaj nie będziemy mieli do czynienia z jakąś samowolą – zwrócił uwagę Jan Sulanowski.
Specustawa mieszkaniowa obowiązywać będzie przez 10 lat.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 2 października 2018
Autor: mj
Tagi: PIS mieszkanie