Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ks. abp W. Depo: Służba poprzez media, to wzięcie odpowiedzialności za prawdę. Największym wrogiem prawdy jest zamęt

Treść

Obserwujemy konfrontację nie między prawdą a fałszem, ale świadome wprowadzanie zamętu. W tym zamęcie fałsz przestaje się jawić dla ludzi jako groźny, a samo pojęcie fałszu staje się bezużyteczne. (…) Potrzebna nam jest dzisiaj refleksja moralna o naszej służbie misyjnej poprzez środki masowego przekazu traktowanej nie jako zawód, ale jako wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, za rodziny, ojczyznę i Kościół – mówił ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, podczas 25 pielgrzymki pracowników i czytelników „Niedzieli” na Jasną Górę.

W sobotę – 18 września – przed oblicze Matki Bożej Częstochowskiej przybyli pracownicy i czytelnicy „Tygodnika Katolickiego Niedziela”, by dziękować za 95 lat istnienia pisma. Pierwszy numer „Niedzieli” ukazał się 4 kwietnia 1926 roku.

– Dziękujemy Bogu za dar mediów katolickich, w szczególny sposób „Tygodnika Katolickiego Niedziela”, na czele z red. naczelnym ks. Jarosławem Grabowskim. Wspólnie dziękujemy Bogu za 95 lat służby Słowu w posłudze ewangelizacyjnej Kościoła – mówił ks. abp Wacław Depo.

Nie sposób mówić o dziennikarstwie nie odwołując się do odpowiedzialności za słowo i znaczenia prawdy. Metropolita częstochowski podkreślił w homilii, że „prawda chrześcijańska powinna być z głoszona, a nie narzucana, uwzględniając głębokie poszanowanie ludzkiego sumienia, które jest najtajniejszym sanktuarium spotkania Boga z człowiekiem”.  Przywołał tu słowa, które św. Jan Paweł II wypowiedział w październiku 1988 roku w Strasburgu: „Moim obowiązkiem jest podkreślenie z mocą, że jeśliby doszło do zepchnięcia na margines religijnego i chrześcijańskiego podłoża tego kontynentu wówczas zanegowane zostałyby nie tylko całe dziedzictwo przeszłości europejskiej, lecz także poważnie narażona byłaby przyszłość godna człowieka europejskiego – każdego człowieka: wierzącego lub niewierzącego”.

– Te słowa powracają, gdy dzisiaj te same miasta Europy, Strasburg czy Bruksela zdają się nie tylko zapominać o chrześcijańskich korzeniach, ale wprost proponują program nowego świata bez Boga! Dlatego dziękujemy papieżowi emerytowi Benedyktowi XVI, który dopowiedział w ostatnich dniach, że „nie uwzględniając praw natury odnoszących się do człowieka świat zmierza do samozniszczenia”. (…) Chrystus, Jego Matka i Kościół w niczym nie zagrażają ludzkiej wolności, procesom kształcenia i wychowania człowieka oraz odpowiedzialności za świat. Bez Boga człowiek nigdy nie jest wolny. Bez Boga człowiek staje się niewolnikiem tej czy innej rzeczywistości – wskazał.

Cytując myśl ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, jednego z autorów piszących w „Niedzieli”, mówił, że w Polsce „obserwujemy konfrontację nie między prawdą a fałszem, ale świadome wprowadzanie zamętu”.

– W tym zamęcie fałsz przestaje się jawić dla ludzi jako groźny, a samo pojęcie fałszu staje się bezużyteczne. Zresztą, jak i pojęcie prawdy. A przecież już św. Tomasz z Akwinu stwierdzał, że największym wrogiem prawdy jest zamęt, bo na jego usługach jest podważanie Bożych prawd i ludzkich odniesień, a co za tym idzie – ich ośmieszanie i odrzucenie. (…) Potrzebna nam jest dzisiaj refleksja moralna o naszej godności i powołaniu oraz naszej służbie misyjnej poprzez środki masowego przekazu traktowanej nie jako zawód, ale jako wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, za rodziny, ojczyznę i Kościół – powiedział ks. abp Wacław Depo.

Celebrans przypomniał również tekst ks. bp. Teodora Kubiny, pierwszego biskupa częstochowskiego, który w pierwszym numerze „Tygodnika Katolickiego Niedziela” napisał: „Niedziela” chce być głosem wielkiej rodziny i bronić jej świętych spraw. Chce budować królestwo Boże między nami, a nie zabijać społeczeństwa, chce podnosić lud do światła, a nie pogrążać go w ciemnościach i nie poniżać jego godności. Chce głosić pokój Chrystusowy, pokój niedzielny wszystkim, a nie rozszerzać nienawiści”. Metropolita częstochowski podkreślił, że ten postulat nie stracił niczego ze swojej aktualności.

– Z tym przychodzimy przed oblicze Matki, prosząc, aby nasze środki społecznego przekazu i ewangeliczny przekaz, który służy ojczyźnie, a którymi są „Tygodnik Katolicki Niedziela”, „Moje Pismo Tęcza” czy katolickie rozgłośnie TV Trwam i internetowa TV „Niedzieli”, spełniły w naszym życiu rolę ewangelicznego ziarna; aby życie nasze było świadectwem wiary w Prawdziwego Jedynego Boga i Pana Naszego Jezusa Chrystusa, który jest sprawcą naszego zbawienia. Maryjo, Matko i Pierwsza Redaktorko, Królowo Polski – prowadź! – wołał ks. abp Wacław Depo.

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: ks. abp. Wacław Depo media prawda