Koniec z zabijaniem chorych i niepełnosprawnych dzieci
Treść
Nie milkną echa po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej. Trybunał uznał, że jest ona niezgodna z obowiązującą w Polsce konstytucją. Orzeczenie wywołało falę oburzenia środowisk skrajnie lewicowych. Z uznaniem wobec decyzji Trybunału wyrażają się środowiska prawicowe, pro-life oraz księża biskupi.
Tzw. przesłanka eugeniczna dopuszcza zabijanie dzieci chorych i podejrzanych o chorobę. Często to dzieci, które byłyby w stanie samodzielnie żyć. Setki przypadków tzw. aborcji w Polsce to dzieci z Zespołem Downa lub Zespołem Turnera.
– Jest to błędna absolutnie droga, która prowadzi do tego, że dziecko ma odbierane życie, zamiast spokojnie w łonie matki doczekać dnia narodzin i spokojnego odejścia przy swojej matce, i spokojnego odejścia w hospicjum, jeśli takiej opieki by wymagało – powiedziała dr n. med. Aleksandra Kicińska z Kliniki Medycznej Invivo w Gdańsku.
Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek, że proceder odbierania życia dzieciom, które są chore i jeszcze się nie narodziły, jest niezgodny z konstytucją.
– Trybunał podtrzymuje stanowisko, zgodnie z którym życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju. I jako wartość, którego źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno być ono chronione przez ustawodawcę – zaznaczył Justyn Piskorski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie spodobał się skrajnej lewicy.
W odwecie za wyrok środowiska lewicowe wywołały zamieszki pod domem Jarosława Kaczyńskiego, w trakcie których funkcjonariusze zostali zmuszeni do użycia gazu pieprzowego.
„Kiedy mamy kamienie musimy liczyć się ze zdecydowaną reakcją. Nie wyobrażam sobie czegoś takiego, że działanie policjantów w tym przypadku byłoby inne. To działanie policjantów było właściwe” – powiedział nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik Komendanta Stołecznego Policji.
W ocenie mec. Małgorzaty Korzekwy-Kaliszuk protesty środowisk lewicowych są bezzasadne.
– Myślę, że większość protestujących przeciwko tej zmianie, jakiej dokonał TK, nie zgodziłaby się na zabicie dziecka, które miałoby kilka lat albo dorosłego człowieka, u którego zdiagnozowanoby ciężką chorobę. To jest dokładnie taka sama sytuacja jak diagnoza choroby u dziecka przed narodzeniem. To jest ten sam człowiek, tylko mniejszy – podkreśliła Małgorzata Korzekwa-Kaliszuk.
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego krytykuje także Koalicja Obywatelska i Lewica.
– To oznacza dla wielu kobiet strach, przerażenie – mówiła Barbara Nowacka, poseł KO.
Niech go usłyszą. WSZYSCY!#WyrokNaKobiety #RatujmyKobiety https://t.co/JwWM8GOU65
— Barbara Nowacka (@barbaraanowacka) October 23, 2020
– Kobiety się nie poddadzą. Kobiety w Polsce, jak pokazały, potrafią nawet w czasie pandemii wyjść na ulice. Kobiety będą protestowały – zapewniła Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek senatu z Lewicy.
Nakazanie kobiecie rodzenia dziecka bez mózgu, które nie ma szans przeżycia, które w kilka godzin po porodzie może umrzeć w ciężkich męczarniach – to jest tortura. Dla tej istoty, która będzie cierpiała i kobiety, która będzie na tą powolną śmierć patrzeć.
w: @OnetRano
— Gabriela Morawska-Stanecka (@GabrielaMorStan) October 23, 2020
Zachowanie środowisk lewicowych pokazuje, że negują one polską konstytucję – wskazał poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Uściński.
– Obrazili się na konstytucję, a niedawno przecież te same osoby nosiły koszulki z napisem konstytucja. Nie wolno konstytucji traktować wybiórczo – powiedział Piotr Uściński.
Bardzo dobry komentarz https://t.co/M9zMo5Bmlr
— Piotr Uściński (@PiotrUscinski) October 23, 2020
Wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego nie spodobał się także unijnym instytucjom. Choć rzecznik Komisji Europejskiej stwierdził, że Unia Europejska nie ma kompetencji w sprawie prawa do aborcji.
– Zgodnie z traktatami Unia Europejska nie ma kompetencji w sprawie prawa do aborcji. Legislacja w tym obszarze należy do państw Unii Europejskiej – wyjaśnił Christian Wigand, rzecznik Komisji Europejskiej.
Jednak Parlament Europejski – według medialnych doniesień – szykuje rezolucję przeciwko decyzji polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość w odpowiedzi na wczorajszy wyrok Trybunału zapowiedziało rozszerzenie programu „Za życiem”. Żadna kobieta nie zostanie bez pomocy – mówił poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.
– Chcemy, aby wzmocnić prawną ochronę życia, ale chcemy też, aby to życie, które już się urodzi odbywało się, przebiegało w godnych warunkach, nawet wtedy, kiedy jest to obiektywnie trudne – zaznaczył Bartłomiej Wróblewski.
Trybunał Konst. przychylił się do naszego wniosku i uznał praktyki eugeniczne w okresie prenatalnym za niezgodne z Konstytucją. Wygrało poszanowanie prawa do życia (art.38) i godności człowieka (art.30) osób chorych i niepełnosprawnych. Dziękuję wszystkim, którzy nas wspierali pic.twitter.com/pwHqKFOJ0D
— BartłomiejWróblewski (@bwroblewski) October 22, 2020
Powstanie też specjalna komisja, która w ciągu kilku tygodni ma przedstawić kompleksową nowelizację przepisów. Takich działań oczekują obrońcy życia.
– Nie można mówić o gwarancjach prawnych bez faktycznej troski o tego człowieka, który bardzo często potrzebuje pomocy finansowej – wskazała Magdalena Guziak-Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka postuluje m.in. o zwiększenie zasiłku pielęgnacyjnego. Z kolei Fundacja Życie i Rodzina proponuje, by środki, które są przeznaczane na organizacje skrajnie lewicowe przesunąć na wsparcie rodzin, gdzie są osoby z niepełnosprawnościami.
– Proponuję, żeby przestać dotować środowiska skrajnej lewicy, przestać dotować np. partie polityczne lewicowe, albo w ogóle skończyć z dotowaniem partii politycznych i przekazać te pieniądze na potrzeby pomocy rodzicom czy dzieciom z niepełnosprawnością – zaznaczył Krzysztof Kasprzak z Fundacji Życie i Rodzina.
Życie każdego człowieka powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo – pisze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki w reakcji na wyrok Trybunału Konstytucyjnego.
„Życie każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo. Stosunek do najsłabszych jest – jak nauczał św. Jan Paweł II – miarą demokracji i dobroci społeczeństwa” – akcentował ks. abp Stanisław Gądecki.
Z kolei ks. abp Marek Jędraszewski przypomniał, że decyzja o zatrzymaniu zbrodniczego procederu zabijania chorych dzieci zapadła w dniu wspomnienia św. Jana Pawła II. Wyrazy wdzięczności popłynęły również z ust metropolity częstochowskiego ks. abp. Wacława Depo.
– Tam, gdzie nie ma miejsca dla Chrystusa – nie ma go również i dla człowieka. Dlatego dziękujemy za tę decyzję współdziałania z Nim przez pośrednictwo Maryi w budowaniu i rozszerzaniu cywilizacji życia i miłości – powiedział ks. abp Wacław Depo.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 23
Autor: mj
Tagi: aborcja eugeniczna dzieci dzieci niepełnosprawne Trybunał Konstytucyjny życie