Konferencja: Rząd zrealizował 40 proc. założeń Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju
Treść
Rząd wykonał nawet 40 proc. założeń rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. O działaniach wspierających polskich przedsiębiorców rozmawiali we wtorek uczestnicy debaty pt. „Strategia odpowiedzialnego rozwoju stymulatorem gospodarczym w Polsce” organizowanej przez „Nasz Dziennik” i Agencję Rozwoju Przemysłu.
Dobra koniunktura gospodarcza naszego kraju przekłada się na poprawę wskaźników społecznych, takich jak spadek bezrobocia, wzrost wynagrodzeń i większa liczba inwestycji polskich firm. Jednak rząd nadal zamierza poprawiać sytuację przedsiębiorców i pracowników.
Jak mówiła Andżelika Możdżanowska, wiceminister inwestycji i rozwoju, widać efekty Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
– To jest około 30, 40 proc. wdrożenia strategii i tych projektów zarówno strategicznych, jak i projektów flagowych. Musimy zauważyć, że w strategię założono ponad 170 projektów strategicznych, 70 flagowych i 700 działań – wskazała wiceminister.
Strategia zakłada wsparcie rozwoju firm, ich ekspansji zagranicznej, wzrost liczby inwestycji oraz polepszenie współpracy nauki i biznesu. Jednym z rezultatów planu jest wzrost Produktu Krajowego Brutto. Natomiast 30 kwietnia wchodzi w życie kolejne z założeń – konstytucja biznesu. Upraszcza ona warunki prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
– Chcemy dać szansę osobom, które mają ten potencjał, więc chociażby działalność nierejestrowa do 1050 zł możliwości osiąganego przychodu, dalej, 6 miesięcy zwolnienia ze składki na ubezpieczenie społeczne – zaznaczyła Andżelika Możdżanowska.
Zauważalnie rośnie liczba inwestycji polskich przedsiębiorstw – podkreślił prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Marcin Chludziński.
– 2017 rok to był rok rekordowy – ponad 6 miliardów inwestycji w naszych strefach, najwięcej w Polsce. Ewidentnie widzimy ruch. Cieszy nas, że polscy przedsiębiorcy ruszają się, czyli wyjmują te swoje zaskórniaki – mówił prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
Celem rządu jest także zmniejszenie liczby osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, co skutecznie realizuje już program „Rodzina 500 plus”. Docelowo przeciętny dochód gospodarstw domowych w 2020 roku ma wynosić 80 proc. średniej unijnej. Wyższe płace mogą zachęć doświadczonych pracowników do powrotu do kraju – zauważył Cezary Mech, ekonomista.
– Mają wiele doświadczeń zawodowych, jak i wiedzy dotyczącej tego, jak funkcjonuje społeczeństwo na wyższym poziomie rozwoju. Jeśli jednak płace będą hamowane, to oczywiście tej zachęty ekonomicznej nie będzie – dodał Cezary Mech.
Jednocześnie dąży się do zmniejszenia dysproporcji w dochodach pomiędzy poszczególnymi regionami. Dotychczas rozwój regionów wspierały specjalne strefy ekonomiczne zrzeszające przedsiębiorstwa, które mogły prowadzić działalność na preferencyjnych warunkach. Lata transformacji wymusiły na rządzie zmiany – podkreślił Andrzej Karabon z Agencji Rozwoju Przemysłu.
– Każdy system, nawet dobrze zaprojektowany – a myślę, że system specjalnych stref ekonomicznych był właściwie skonstruowany i sprawdził się – tyle że już zmieniły się warunki, w których funkcjonujemy, więc zmiany powinny nastąpić i nastąpią w najbliższym czasie – akcentował Andrzej Karabon.
Zgodnie z nową ustawą o wspieraniu nowych inwestycji cała Polska będzie jedną strefą ekonomiczną. Ulgi podatkowe mają być uzależnione od miejsca inwestycji, jej charakteru i ilości tworzonych miejsc pracy. Poprawi się efektywność polskiej produkcji, której wcześniej brakowało – wskazał ekonomista Marian Szołucha.
– Oprócz ilości kapitału, którego nam jako Polakom brakuje, brakuje nam też większego udziału wysokich technologii, innowacji, branż wiedzochłonnych w naszej gospodarce – tego wszystkiego, co pozwoliłoby podnieść efektywność pracy przeciętnego Polaka – mówił Marian Szołucha z Akademii Biznesu i Finansów Vistula.
Rządowa Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju powinna zostać wykonana do 2020 roku z perspektywą przedłużenia o 10 lat.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 24 kwietnia 2018
Autor: mj
Tagi: Rząd