Komisja sprawiedliwości o ustawach dot. SN i KRS
Treść
Rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. W toku prac posłowie rozpatrzą dwa projekty ustaw zaproponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę – o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o Sądzie Najwyższym.
Jak wskazał Zbigniew Gryglas, poseł partii Porozumienie, „w naszym głębokim przekonaniu ustawy Pana prezydenta to dobra podstawa do tego, by dyskutować dzisiaj o kierunkach reformy wymiaru sprawiedliwości”.
Z zaproponowanymi zmianami nie zgadzają się jednak Platforma Obywatelska oraz Nowoczesna.
– Należy je zmieniać tylko tak, żeby odcinać się od polityków. Politycy nie powinni mieć żadnego wpływu na obsadzanie stanowisk sędziowskich – powiedział Robert Kropiwnicki z PO.
– Projekty mogą być akceptowane tylko w jeden sposób dla opozycji, dla Nowoczesnej – to jest zmiana zapisów pozwalająca na zapewnienie elementu bezstronności sędziowskiej wśród reprezentantów KRS – wskazał Witold Zembaczyński z Nowoczesnej.
Zgodnie z prezydenckimi projektami, skład KRS byłby wybierany przez Sejm większością 3/5 głosów.
Zdaniem posła Grzegorza Długiego z Kukiz’15, zaproponowane zmiany to dopiero początek reformy sądownictwa.
– To ewentualnie dotyczy tylko Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa, natomiast za wymiar sprawiedliwości dopiero trzeba się zabrać – zaznaczył Grzegorz Długi.
Prezydenckie projekty ustaw mają przywrócić społeczeństwu praworządność oraz poczucie sprawiedliwości.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 28 listopada 2017
Autor: mj