Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Komisja sprawiedliwości debatuje na projektem zmian w KRS

Treść

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Spraw Człowieka zajmuje się dziś rządowym projektem zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa. Według planu, do głosowania nad dokumentem ma dojść 12 maja. Natomiast na rozpoczynającym się w czwartek posiedzeniu Sejm zajmie się dużym projektem Prawa i Sprawiedliwości dotyczącym zmian w sądownictwie. Zakłada on m.in. zmianę modelu powoływania prezesów oraz wiceprezesów sądów.

Zmiany są wzorowane na rozwiązaniach, które funkcjonują w większości państw europejskich – podkreślił w TV Trwam wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Zabieramy kompetencje prezesom sądów, którzy do tej pory mogli robić z sędziami co tylko sobie chcieli, tj. przenosić ich z wydziału do wydziału, decydować o tym, który sędzia dostanie sprawy na awans, a który otrzyma sprawy, z których do końca życia się nie wygrzebie, który pracuje dużo, a który mało itd. Prezesi to byli tacy ludzie, którzy mogli wszystko. My odbieramy im te kompetencje i dajemy je sędziom liniowym. Po pierwsze, prezes nie będzie mógł decydować o przeniesieniu sędziego bez jego zgody. Wzmacniamy w ten sposób pozycję sędziego liniowego. Po drugie, prezes nie będzie mógł decydować o tym, który sędzia jaką otrzymuje sprawę, ale wprowadzamy obiektywny system elektronicznego losowania sprawy. Tak jest w zachodniej Europie – wskazywał Patryk Jaki.

7 marca rząd przyjął projekt zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Przewiduje on m.in. powstanie w Radzie dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej 15 członków-sędziów. Ich następców wybrałby Sejm.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 9 maja 2017

Autor: mj

Tagi: Komisja sprawiedliwości debatuje na projektem zmian w KRS