Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Komisja Europejska: Partyjniactwo blokuje geotermię

Treść

Komisja Europejska gromi rząd Donalda Tuska za blokowanie inwestycji geotermalnej w Toruniu. Decyzje z mocą wsteczną i nagłe zmiany dotyczące dofinansowania energii ze źródeł odnawialnych są destruktywne - napisał Guenther Oettinger, komisarz do spraw energii

Chodzi o odwiert geologiczny TG-1 w Toruniu finansowany przez Fundację Lux Veritatis. Ustne zapytanie do Komisji Europejskiej złożył w tej sprawie m.in. prof. Mirosław Piotrowski, deputowany do Parlamentu Europejskiego. W związku z tym, że przyznane wcześniej środki na odwiert zostały cofnięte przez rząd, mimo że Fundacja Lux Veritatis poniosła z tego tytułu olbrzymie nakłady, Piotrowski skierował do Komisji Europejskiej pytanie: "Co może uczynić Komisja Europejska, aby zagwarantować niedyskryminowanie przez rządy krajów członkowskich, w tym rząd w Polsce, niezależnych inicjatyw obywatelskich i organizacji zajmujących się odzyskiwaniem energii?". Komisarz Oettinger w odpowiedzi w imieniu KE napisał: "Dyrektywa umożliwia państwom członkowskim ustalenie własnych priorytetów technologicznych oraz własnych środków wspierania energii ze źródeł odnawialnych". Jak zaznaczył, "Komisja może rozpocząć działania, aby zapewnić podjęcie przez państwo członkowskie niezbędnych środków do osiągnięcia wyznaczonego celu, utrzymania drogi realizacji celu oraz wdrożenia środków, co do których państwo członkowskie zobowiązało się w krajowym planie działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych". Oettinger podkreśla, że szczegółowymi działaniami i środkami zarządzają jednak same państwa członkowskie. "Jeśli chodzi o decyzje z mocą wsteczną dotyczące dofinansowania energii ze źródeł odnawialnych, Komisja wyjaśniła ostatnio, że nagłe zmiany są destruktywne i zakłócają wszelkie strategie związane z inwestycjami w energię ze źródeł odnawialnych. Należy ich unikać, ponieważ mają szkodliwe skutki dla zaufania inwestorów oraz działań dążących do osiągnięcia celów. Komisja wyraziła już zaniepokojenie rozwojem sytuacji w ostatnim czasie w niektórych państwach członkowskich w tym zakresie i będzie nadal ściśle monitorowała tę kwestię, mając na względzie dalsze działania na szczeblu UE, jeżeli okażą się one niezbędne" - czytamy w liście.
Zdaniem Piotrowskiego, z odpowiedzi komisarza Oettingera jasno wynika, że Komisja Europejska nie pochwala sekwencji działań rządu Platformy Obywatelskiej wobec toruńskiej inicjatywy geotermalnej. Wręcz przeciwnie, określiła je jako destruktywne i zakłócające unijną strategię pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Deputowany dodaje, że Komisja Europejska sugeruje również podjęcie dalszych działań w tej sprawie. Na szczeblu unijnym.
Kiedy nie tak dawno w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się seminarium poświęcone odnawialnym źródłom energii w Europie, nie sposób było nie zauważyć, że zarówno polskie, jak i zagraniczne media zdecydowanie pominęły meritum tego problemu. Większość dziennikarzy nie zainteresowała się kwestią możliwości efektywnego wykorzystania tego źródła w Polsce, ale osobą ojca Tadeusza Rydzyka CSsR, dyrektora Radia Maryja. Chęć wygenerowania sensacji za wszelką cenę przyćmiła zdroworozsądkowe podejście.
Dawid Nahajowski Bruksela

Nasz Dziennik Środa, 5 października 2011, Nr 232 (4163)

Autor: au