Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kolejni Polacy odznaczeni medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Treść

Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata uhonorowane zostały 23 osoby. Uroczystość wręczenia odznaczeń jest wyrazem hołdu dla Polaków ratujących z narażeniem własnego życia Żydów pod okupacją niemiecką podczas II wojny światowej.

Ceremonia wręczenia odznaczeń Sprawiedliwy wśród Narodów Świata odbyła się w Teatrze Królewskim – Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Odznaczenia wręczyła ambasador Izraela w Polsce.

Wręczenie medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata to jedno z najważniejszych zadań naszej ambasady w Polsce, i nie tylko w Polsce. Tylko w ten sposób możemy spłacić dług wdzięczności wobec Sprawiedliwych. Ludzie ci ratowali Żydów z narażeniem własnego życia i życia swoich bliskich – mówiła Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce.

Uroczystość zorganizowana została we współpracy Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz ambasady Izraela w Polsce.

To dla nas ważne, aby pokazywać, jak Polska wspaniale zachowywała się w czasie II wojny światowej narażając swoje życie, udzielając pomocy Żydom – wskazał Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– To jest właśnie taki moment, w którym odczuwa się dumę z tego, że należy się do narodu, który w czasie II wojny światowej zachował się tak jak trzeba, który okazał swoje człowieczeństwo, który nie licząc się z konsekwencjami pomagał współobywatelom, pomagał bliźnim – akcentował mininister Jan Józef Kasprzyk.

Wśród uhonorowanych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata byli m.in. Janina i Jakub Krajewscy. Małżeństwo ocaliło Surę Bursztyn, kilkunastoletnią żydowską dziewczynkę.

– Uciekła z Treblinki pod kulami, była ranna. Pół roku błądziła po polach. Nikt nie chciał jej przyjąć – mówił syn państwa Krajewskich, Tadeusz Krajewski.

– Moja mama się nią zaopiekowała – wspominał.

Uroczystość wręczenia medali była także sposobnością do odsłonięcia wystawy poświęconej mjr. Jerzemu Radwankowi, który ratował życie Żydom w Auschwitz, za co też otrzymał medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

– Mój tato nawiązał ścisłą współpracę z Heleną, która wyłączała bezpieczniki. Tato przychodził ze swoją skrzynką elektryka i wymieniał te bezpieczniki, tak naprawdę przynosił wtedy leki i szczepionki. To wszystko oczywiście wiązało się z tym, że każdego dnia ryzykował życie – mówiła Renata Urbanek, córka mjr. Jerzego Radwanka.

W toruńskim sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II znajduje się Kaplica Pamięci, w której znajdują się nazwiska tych, którzy oddali swoje życie ratując Żydów. Świadectwa tych heroicznych postaw będzie można zobaczyć także w powstającym w Toruniu muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

Do tej pory Instytut Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem wyróżnił ponad 26,5 tys. bohaterów, w tym ponad 6 tys. 700 Polaków, którzy stanowią największą grupę wśród odznaczonych osób pochodzących z 51 krajów.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj